Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Risk almayı keşfetmek..(6) (Köşe yazısı 27.12.2017 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Risk almayı keşfetmek..(6) (Köşe yazısı 27.12.2017 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Umarım Kayseri son yıllarda ‘siyasi cezalandırma’dan kurtulur da Devlet yatırımlarından en önemlisi olan Yüksek Hızlı Tren, Havalimanının genişletilmesi, demiryolu ucuz ihracaat yük taşımacılığı, yatırım destek ve teşviklerinden diğer iller gibi daha iyi yararlanma gibi şehri canlandıracak, heyecanlandıracak politika ve projelerden daha iyi yararlanır.

FİKRET BİLA (Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni): Diğer 6 il ve KKTC’de yaptığımız gibi Kayseri’yi de Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Kayseri son dönemlerde yaptığı yatırımlarla adından sıklıkla söz ettiriyor. Bu yatırımlar arasında en dikkat çekenlerinden biri de Erciyes Kayak Merkezi. Yaklaşık 200 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirilen proje ile Kayseri bir turizm şehri olma yolunda hızla ilerliyor. Aslında bu yapılanlar sadece Kayseri için değil tüm Türkiye için büyük önem taşıyor. Çünkü deniz, kum, güneş turizminde bir dünya markası olan Türkiye’de özellikle son dönemlerde ‘turizmi çeşitlendirme’ adına çalışmalar yapılıyor. Kayseri de kayak turizmine çok büyük yatırım yaparak Türkiye’de turizmin çeşitlendirilmesi yolunda çok büyük bir adım atmış oldu” dedi. Hürriyet gazetesi olarak bu organizasyonu düzenlerken bir amaçlarının olduğunun altını çizen Fikret Bilâ, “Türkiye’nin en değerli sektörlerinin başında gelen turizm sektöründe ve Türkiye’nin 81 ilinde bir turizm hareketi oluşturmayı hedefliyoruz. Turizmin 12 aya yayılabilmesi için iç turizmin hareketinin yükseltilmesi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Umarım yaptığımız bu faaliyetlerle buradaki turizmi, ekonomiyi, canlandırmak için faydalı olabiliriz.

Süleyman kamçı (Kayseri Valisi) Bu gezi programı ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilimizin, zengin tarihi ve kültürel mirasına tanıklık edildi. Ayrıca ilimizin doğal güzellikleri, zengin mutfak kültürü, önemli mekânları, müze ve kütüphaneleri, kış turizminin önemli bir merkezi konumuna gelen Erciyes Dağı yerinde ziyaret edildi. Turizm potansiyelimiz en iyi şekilde ortaya konulmaya çalışıldı. İlimizin sahip olduğu bu değerleri daha geniş çevrelere tanıtmak ve duyurmak noktasında, turizm acentelerinin ve gazetecilerimizin son derece önemli bir görev ifa edeceğinin bilincindeyim. Kayseri’nin sahip olduğu ekonomik, sosyal ve kültürel imkânlar ve ulaşım altyapısı, turizm değerleri ile bir araya geldiğinde bölgesel anlamda ilimizi önemli bir cazibe merkezi konumuna getiriyor. İlimizin ekonomik açıdan daha da gelişmesi ve güçlenmesi, gerçekleştirilecek yeterli, etkili ve doğru tanıtım faaliyetleri ile mümkün olacaktır. Bu kapsamda, 16-19 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Kayseri’yi Keşfet’- programının ilimiz ve vatandaşlarımız için olduğu kadar ülkemizin kalkınması bakımından da oldukça faydalı olacağı kanaatindeyim.

MUSTAFA ÇELİK (Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı): Evliya Çelebi, Kayseri için demiş ki: ‘Seher vakti kalkan bir kimse Kayseri’nin havasını koklayınca, cennet rüzgârı koklamış gibi olur.’ Cumartesi öğleden sonra geldiniz şehrimize. Dolayısıyla pazar, pazartesi ve salı olmak üzere üç gün süresince Kayseri’de gözlerinizi açtınız, cennet rüzgarlarını kokladınız, Kayseri’yi yaşadınız, Kayserililerle hemhal oldunuz. Dileğimiz odur ki, bizim gibi sizler de Kayseri’nin ne denli önemli bir cevher olduğunu gördünüz ve gördüklerinizi de en güzel şekilde anlatacaksınız.

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLDUĞUNU GÖSTERDİ

BAŞARAN ULUSOY (TÜRSAB Başkanı): Son yıllarda turizm kan kaybediyor. Turizm sektörünün eski günlerine kavuşabilmesi için iç turizmin canlanması önemli. Kimse bizi kaşımasın, biz okşanacak bir ülkeyiz. Biz, vize konulacak bir ülke değiliz. Bir gün gelecek bize vize koyanlara biz vize koyacağız. İç turizmin canlanması, ülkenin tanıtılmasında önemli rol oynamıştır ve turizmimizin gelişmesinde basın çok önemli bir rol oynamıştır. Türkiye turizmi özellikle 15 Temmuz sürecinde büyük yara aldı. Türkiye kapalı bir kutu değil. Türkiye demokrasiyi seven, bunu 15 Temmuz’da gösteren bir ülke. Allah bir daha bize böyle kötü olayları yaşatmasın. En fazla zararı biz gördük. Yıllardır biriktirdiğimiz, uğrunda mücadele ettiğimiz, tanıtmaya çalıştığımız ülkenin imajına en büyük zararı bunlar verdi. Ama Türkiye, güçlü ve birbirine sarılan bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi. Bir ateş çemberinin içinde yaşıyoruz. Atatürk’ün kurmuş olduğu bu güzel Cumhuriyet’i idare etmek, 1915’te Çanakkale’de destan yazıldığı bu ülkeyi korumak bizim borcumuz. Bu borcu tanıtarak ve tanıtmaya devam ederek ödemeye çalışıyorsunuz. ‘Keşfet’ programları sosyal sorumluluk, Türkiye’yi kucaklama, yardımlaşma ve tanıtım projesi. Siz Kayseri’de en güzel işleri yapacaksınız, bizler de en iyi şekilde tanıtıp pazarlayacağız.

Tam 6 gündür bu köşede ‘Kayseri’yi keşfet’ üzerine kendi yorumlarımı, yapılan konuşmaları, gazete sayfalarına taşınan köşe yazılarını ele aldım. Umarım birilerinin ‘şov’u bırakıp Kayseri’yi tüm Dünyanın daha iyi keşfetmesine yardımcı olur. Yoksa bugün ki hali ile ‘Kayseri keşfedilmeyi’ değil, eski günlerdeki itibarını korusun yeter.

Hayırseverlerimizde, pastırma, sucuk, mantı, Erciyes’in kar’ı, şehrin güzelliği gibi bir çok özelliğimizi de hızla yanlışlar yüzünden ‘acı ama gerçek’ kaybetmekle yüz yüzeyiz.

Göz Atabilirsiniz.

Bu yıl bunları konuştuk…(3) (Köşe yazısı 31.12.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bu yılın aylara göre öne çıkan ve konuşulan haberlerine dünden kaldığım …