Rekabetçi Üretim Desteği” Develi’de tanıtıldı

Rekabetçi Üretim Desteği (4) [640x480] Rekabetçi Üretim Desteği (1) [640x480] Rekabetçi Üretim Desteği (2) [640x480] Rekabetçi Üretim Desteği (3) [640x480]Orta Anadolu kalkınma Ajansı 2014 yılı  teklif çağrısı kapsamında yürütülecek olan “Rekabetçi Üretim İstikrarlı Büyüme” mali destek tanıtımı yapıldı.

Develi Belediye Meclis Salonunda KOBİ temsilcileri ve yeni yatırımcıların da iştirak ettiği Panelin oturum Başkanlığını Prof.Dr.Osman Özsoy yaptı. Panele konuşmacı olarak Belediye Başkanı Recep  Özkan, ORAN Birim Başkanı Semih Demirtoka, ORAN Uzmanı Ahmet Emin Kilci, OYKA Koordinatörü Yrd.Doç.Dr.Birol Akgül katıldılar.

Oturum Başkanı Prof.Dr.Osman Özsoy; Orta Anadolu kalkınma Ajansının  2014 yılı  teklif çağrısı kapsamda  bilgilendirme yapılacağını belirterek Kalkınma ajansının mali destek çalışmalarının büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti ve   Devlet, Üniversite, Sanayici işbirliğinin bu çağrılar sayesinde kaynaşmasına vesile olduğunu belirtti. Özsoy ayrıca  bu çalışmaların Devletin sonsuz hibesi var o dağıtılıyor gibi algılanmaması gerektiğine dikkat çekti ve Kalkınma Ajansının bu konuda gayet Profesyonel hale gelip Kurumsallaştığını belirtti.

ORAN Birim Başkanı Semih Demirtoka tarafından; Programın amacının Kayseri’de rekabetçi sektörlerde faaliyet gösteren alanlara yönelik ürünlerin imalatını yapan, kar amacı güden kişilerin desteklenmesi yoluyla Bölgesel gelişmeye katkı sağlanması olarak açıklandı.

ORAN Uzmanı Ahmet Emin Kilci tarafından desteklemelerde Öncelik olarak; Ar-Ge, yenilik ve endüstriyel tasarımlar, İhracatın artırılmasına yönelik ürün çeşitlendirilmesi veya ithal edilen ürünlerin bölge içerisinde üretilmesini amaçlayan yatırımların desteklenmesi, Üretimde çevre altyapısının iyileştirilmesine ve enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımına yönelik yatırımların destekleneceği belirtilerek başvuruda bulunmak isteyenlerin 14 Şubat tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiği belirtildi.

Develi Turizm Odaklı Kalkınma Planı çalışma gurubu  olarak bilinen OYKA Koordinatörü Yrd.Doç.Dr.Birol Akgül;  Desteklemeler de başvuruların ve Proje yazılımlarının önemine dikkat çekerek Çağrılarda teslim edilen Projelerin değerlendirmeye bile alınmadığının asıl nedeninin  işletmelerin faaliyet alanına başvuru yapılmamasından kaynaklandığını belirtti ve Proje yazılımında en önemli  bölümün de   Teknik Proje hazırlama kısmı olduğuna dikkat çekerek Proje hazırlama mantığına uygun çalışmalar için OYKA gurubunun danışmanlık yapabileceğini belirtti.

Belediye Başkanı Recep  Özkan; ORAN,OYKA ve Develi Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği projeler  ile Develi Belediyesi tarafından yürütülen Projeler hakkında bilgi verdi. Çağrıların İlçe sanayinin gelişimi  ve istihdam açısından önemini belirtti.

Başkan Özkan İstihdam yaratmayan gelişmenin yanlış olduğuna dikkat çekerek  İlçedeki İmalat sektörünün desteklenmelerden yararlanacağına inanıyorum dedi.

KOBİ temsilcileri tarafından ORAN temsilcilerinin alana inerek işverenlerle birebir görüşme yapmalarından duyulan memnuniyet dile getirildi  Yatırımcıların kapasite geliştirerek İhracatı  azaltıcı girişimlerinden  verilen örnekler yanı sıra  soru ve önerileri cevaplandırıldıktan sonra  Panel sona erdi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın