Raylı sisteminin İldem hattında test sürüşü yapıldı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, raylı sistem hattına eklenen 10 kilometrelik İldem bölgesine yapılan güzergahta ilk test sürüşünü yaptı. Başkan Özhaseki, bahar aylarından itibaren üç ayrı hatta daha raylı sistem çalışması olacağını ve şuan için İldem Beyazşehir ve Erciyes Üniversitesi arasında gelecek ay yolcu taşınmasına başlanacağını duyurdu.

Başkan Mehmet Özhaseki, büyük oranda tamamlanan ve sadece duraklarda çalışmaların kaldığı İldem raylı sistem güzergahında test sürüşü yaptı. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Başkan Özhaseki, şunları söyledi; “İldem ve Beyazşehir’deki insanlarımız şehir merkezine oradan da organize sanayiye kadar olan bölümde 35 kilometreyi tek bilet ile yolculuk edecek. Şuan çalışmalar tamamlandı ve Şubat ayında hizmete başlayacak. Üniversite hattı içinde 15 Şubat’ta hattımız hizmete girecek. Şehrin her bölgesinde çocuklarımız, üniversiteye tek bilet ile gidecek. Şimdi biz bu raylı sistemle ulaşım dönemini başlattık. Devam ediyoruz. Ama bunun şuana kadar olan kısmını tamamladık ve hizmete açıldı. Bundan sonrasında da diğer bölgelere ulaşım olacak. Bahar ile birlikte üç yeni hattın inşaatına başlıyoruz. Talas-Cemil Baba ve diğer ikinci hat Talas-Anayurt hattı yapımına başlanacak. Daha sonra belsin terminal hattı başlayacak. Üç hat bir yıl içinde tamamlanacak. Raylı sistemin uzunluğu 42 kilometreye ulaşacak. Yeni raylı sistem aracı alımı yapılacak. Daha önce 38 olan araç sayımızı 72’ye çıkartacağız. Kayseri’nin yolculuk yoğunluğu raylı sisteme alınacak. Bir iki sene küçük soİldem ve Beyazşehir (3) [640x480] İldem ve Beyazşehir (1) [640x480] İldem ve Beyazşehir (2) [640x480]runlar olabilir ama bunlar çalışılacaktır.”

“42 kilometre hat ve 70 raylı sistem aracı için aracın bize maliyeti 800 milyon lira harcandı” diyen Başkan Özhaseki, İstanbul ve Ankara’dan sonra raylı sistemde en uzun hattı olan şehrin Kayseri olduğunu söyledi. Özhaseki, “Raylı sistemde inşaatın büyük bir bölümünü biz yapıyoruz. Teknik anlamda hizmet sağlıyoruz. Bazen bu hatların yerin altında gitmediği yönünde eleştiriler, metro yapılsaydı gibi eleştirilere maruz kalıyoruz. Bunu vatandaş söylese normaldir. Ama bir kitleyi temsil eden yada hitap eden insanlarımızı dikkatli olmasını istiyoruz. Çünkü bunun nasıl yapıldığını öğrenmelidirler. Bu işin bir mühendislik hesabıyla yapıldığını bilinmelidir. Oturup karar verdiğiniz bir şey değil. Burada bir hesap ve kitap yapılarak karar alınıyor. Birde yolcu sayısı bu işlerde çok önemlidir. Taşıyacağınız yolcu sayısı 10 binleri geçtiyse bu sistemler tercih ediliyor. Saatti 40 bini aşan yolcu olursa sayı artıyor.” dedi.

Bölgedeki vatandaşlar raylı sistem hattından dolayı Başkan Özhaseki’ye teşekkür etti. Özhaseki, vatandaşlar ve raylı sistem inşaatında çalışanlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

Bir cevap yazın