Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Hattat Klinik’te “Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Cinsellik”

Prof. Dr. Halim Hattat’ın verdiği bilgilere göre Hattat Klinik, tüm dünyada adını yeni yeni duyurmaya başlayan bir kavram olan “Cinsel Wellness -Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik” konsepti ile sağlığın tüm boyutlarını kaliteli bir cinsellikle birleştiren ve kişiyi fiziksel sağlık kadar psikolojik ve sosyal yönden de destekleyen bir önleme, tedavi ve koruma programı oluşturdu.

Prof. Dr. Halim Hattat bu konsepti şöyle anlatıyor: “Cinsel Wellness’ın amacı sağlık ve cinsellik için risk teşkil eden hususları ortaya çıkarmak, yaşam kalitesini ve mutluluğu etkileyecek durumları tespit etmek, bunları en erken ve etkili yoldan tedavi edip kişilerin ve partnerlerinin hayat ve ilişki kalitelerini arttırmaktır. Yıllardır Hattat Hastanesi bünyesinde uyguladığımız androlojik tedavilere ek olarak wellness ayağını getirerek yepyeni bir protokol oluşturduk. Hattat Klinik üroloji, cinsel tıp, jinekoloji, dahiliye, psikoloji, beslenme ve egzersiz yönünden uzmanların oluşturduğu ekibi ile kişileri inceleyip bir cinsel sağlık profili oluşturuyor. Bu profil dahilinde,  beslenme, egzersiz önerileri, besin destekleri gerekirse cinsel sorunların medikal tedavileri, varsa dahili sorunların tespiti ve tedavisi, stres yönetimi, cinsel terapi gibi kişiye özel, her hasta için farklı uygulamalar oluşturuluyor.

Hattat Cinsel Wellness Ekibi, böylece şimdiye kadar ayrı ayrı ele alınan  kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedavileri birleştirerek hastalara bir metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, bir yandan cinsel sağlıklarını ve ilişki kalitelerini inceliyor; hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir  arada sunuyor.

Prof. Hattat bu konsepti seçme nedenini şöyle açıklıyor: “Cinsellik kaliteli bir yaşamın önemli bir parçası. Cinsel sorun yaşayan kişilerde hayat kalitesinin düştüğü biliniyor. Üstelik bu durum partnerleri de etkiliyor. Buna ek olarak cinsel sağlığın genel sağlığın önemli bir barometresi olduğu pek çok çalışma ile gösterildi. Cinselliği etkileyen her şey kalbi, beyni ve tüm diğer sistemleri de etkiliyor. Cinsel sağlığa olumsuz etki edecek risklerin ortaya çıkarılıp, varsa cinsel sorunların tedavi edilmesi genel sağlığı da olumlu etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca cinsel yönden sağlıklı olmanız için sadece sertleşme sorunu, orgazm problemi gibi bir cinsel bir sorun yaşamamanızın yetmeyeceğini, eğer cinsellikte fiziksel olduğu kadar psiko-sosyal yönden de  mutlu değilseniz sağlıklı sayılamayacağınızı vurguluyor.  İşte bu noktadan yola çıkan Hattat ekibi “Kaliteli Yaşam bir Tutkudur” sloganıyla hem cinsellik ve ilişkilere hem de genel  sağlığa sağlık katmayı amaçlıyor. Hattat Hastanesi olarak uzun yıllar erkek sağlığı alanında edindiğimiz tecrübe ve bilgiler doğrultusunda Hattat Klinik Cinsel Wellness konseptini yarattık.”

TEDAVİ EDİLMEYEN SORUNLAR BÜYÜYOR

Prof. Hattat’a göre tedavi edilmeyen sorunlar büyüyor:  “Cinsel fonksiyon bozukluğu nasıl hissetmenize neden oluyor?” diye sorduğumuzda en sık aldığımız yanıtlar arasında kendine güvende azalma, endişeli, öfkeli üzgün, depresif, cazibesiz ve mutsuz hissetme yer alıyor.  Aynı şekilde hastaların partnerleri de kendilerini kızgın, utanç içinde, endişeli, şaşkın hissediyor, çoğunun kendisine olan güvenini azalıyor, kendilerini çekici hissetmiyor. Kısacası erkeğin sorunu kadını, kadının sorunu erkeği etkiliyor.  Bu nedenle günümüzde cinsel sorunları bireysel değil çiftin sorunu olarak ele alıyoruz.  Çiftin mutlu olacağı bir cinsel beraberlik hedefliyoruz.”

ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK

Prof. Dr. Halim Hattat’a bu kliniğe başvurmaya çekinen kişilere önerilerini sorduk. Bakın neler öneriyor: “Sağlıklı cinsel fonksiyonlara sahip olmak istiyorsanız işe konuşmakla başlayın.  Kendi istek ve beklentileriniz ile partnerinizin arzularını öğrenin.  Cinsel sorun yaşadığınızda bunu içinizde tutmayın, utanmayın, paylaşın.  Doğru cinsel bilgileri edinmeye çalışın.  Şehir efsanelerinden uzak durun.  Eş-dost-komşu tavsiyeleri ile uygulayacağınız yanlış tedavilerden kaçının.  Sağlıklı cinsellik tüm vücut sağlığınızın da iyi olduğunu gösteren bir bulgudur.  Cinsel sorunlar yaşadığınızda vücudunuzda da bir sorun olabileceğini hatırlayın.  Tatminkar ve mutlu cinsel beraberliklerin sadece fiziksel değil, duygusal ve psikolojik tatmin de sağlayacağını hatırlayın.”

Bir yanıt yazın