Prof. Dr. Baktır: Bayram Namazına Kadınlar da Gitmeli

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Baktır, bayram namazına sadece erkeklerin değil, çocuk ve kadınların da gitmesi gerektiğini söyledi. Baktır, Peygamberimiz (sav)’in de özel durumu olan bayanları dahi bayram namazı kılınan yere davet ettiğini aktardı.

Müslümanlar, Filistin başta olmak üzere dünya Müslümanlarına yönelik saldırılar nedeniyle buruk bir bayram yaşamaya hazırlanıyor. Ramazan Bayramı, pazartesi günü kuşluk vakti kılınacak bayram namazıyla başlayacak ve 3 gün sürecek. ERÜ İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Baktır, Müslümanların bir ay boyunca oruç tuttuğunu, zekat ve fitre verdiğini ve ibadetlerle meşgul olduğunu belirterek “Bunların sonunda affedildiğimizi düşünüyoruz. Ramazan Bayramı da bunun kutlanması aslında.” dedi.

Bayram namazıyla ilgili bilgiler veren Baktır, Peygamberimiz (sav)’in bayram namazlarının toplu olarak kılınmasını tavsiye ettiğini söyledi. Günümüzde kadınların camilerden dışlandığına vurgu yapan Baktır, “Bugün belki çocuklar camilere biraz geliyor ama maalesef kadınları camilerden tamamen dışlamışız.” dedi. Bayram namazına kadınların da iştirak etmesi gerektiğine dikkat çeken Baktır şunları söyledi: “Peygamberimizin (sav) şöyle emirleri vardır; ‘Çocukları mutlaka getirin, bayanları da getirin.” Yani peygamberimiz çocuk ve bayanların bayram namazına gelmelerini tavsiye etmiştir. Hatta bayanların içerisinde özel durumu olanların durumuyla ilgili bir soruya da Peygamberimiz (sav) ‘Onlar da gelsin, onlar namaza iştirak etmesin ama tekbir ve dualara iştirak etsinler’ buyurmuştur. Burada bayram sevincinden onların da mahrum bırakılmamasını istiyor peygamberimiz.”

İlahiyat profesörü Mustafa Baktır, sadece bayram namazına gelen insanları hedef alıp konuşmanın da uygun olmayacağını dile getirdi. Baktır, “Velev ki sadece bayram namazına gelmiş olsun. Burası Allah’ın evi, hoş geldi sefa geldi” dedi.

BAYRAM, KENDİ RUHUNA UYGUN KUTLANMALI

Ramazan bayramında bayramın ruhuna uygun hareket etmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Mustafa Baktır, yakın akraba ve yaşlıların ziyaret edilmesi tavsiyesinde bulundu. Toplumumuzda son zamanlarda bir çözülme olduğuna işaret eden Baktır, “İnsanlar bayramı tatilde geçiriyor. Bu gidişle tamamen ferdiyetçi bir toplum haline geliyoruz. Karşı dairedeki bir insanın derdinden haberimiz yok. Belki aç, belki bir sıkıntısı var. Bunlar bizim örf ve âdetimize aykırı.” dedi.

Peygamberimizin (sav) sıla-i rahimde bulunan kişilerin çok sevap kazandığını buyurduğunu aktaran Baktır, şu ifadelerde bulundu: “Senede iki tane dini bayramımız var. Kurban Bayramı, kurban kesildiği için biraz çalışarak geçiriliyor. Hiç olmazsa Ramazan bayramında hısım akraba, konu komşuyu ziyaret edilmeli. Uzakta olanlar hiç olmazsa telefonla aranmalı. Özellikle huzurevinde kalan yaşlılar ziyaret edilmeli. Küskünlükler varsa bayram vesileyle bitirilmeli. Müslümanın 3 günden fazla küs kalmasının caiz olmadığı buyrulur. Arada bir husumet olduysa toplumun ileri gelen insanları bunları bir araya getirip barıştırması gerekiyor. Bayramda çocukların sevindirilmesi de önemli.”

İlahiyat Profesörü Mustafa Baktır, Ramazan’ın kazanımlarının sonrasında da devam ettirilmesi gerektiğini dile getirerek 6 günlük Şevval orucunun tutulması tavsiyesinde bulundu

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (29.12.2021)

“Bir Gün Değil, Her Gün 3 Aralık” etkinliği düzenlendi Erciyes Üniversitesi Engelsiz Kampüs Birimi ve …