OKULDA ÖNCE VERGİ ANLATILDI, SONRA YANGIN TATBİKATI YAPILDI

Kayseri Osman Ulubaş Anadolu Lisesinde (OUAL) önce Vergi Dairesi Başkanı  Niyazi Özkök vergi ile ilgili  bilgi verdi, daha sonra  Büyükşehir Belediye itfaiyesi yangın tatbikatı gerçekleştirdi.

Okulda toplantı salonundaki ilk etkinlik Vergi Haftası çerçevesinde yapıldı. Okul Müdürü Abdullah Danacı,  Müdür yardımcısı Cüneyt Dönder, Okul Aile Birliği ikinci başkanı Davut Güleç, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı toplantıda; Kayseri Vergi Dairesi Başkanı  Niyazi Özkök, verginin önemini anlattı, devletin kar eden bir kuruluş olmadığının altını çizdi. ‘Katma Değer Vergisi bazı Avrupa ülkelerine göre  bizde düşük’ diyen Özkök  “Devlet vergi almadığı takdirde borç alır. O zaman karşılığında faiz verir. Demek ki vergi, evlerinizde  anne-babalarınızın kazancı ve aylık bütçesi gibi. Gelir gideri karşılamalı. Özel Tüketim vergisi (ÖTV)  denetleyici bir vergidir. 1600 cc’nin üzerindeki  araçlarda ÖTV yüksek. Nedeni bu araçların ithal olması. ÖTV’nin yüksekliğinin nedenide  yerli üretime teşvik ve cari  açığın azaltılmasıdır. Lüks özel tüketim yüzünden  sıkıntı çekiyoruz. Toplumda vergi ahlakı olmalı” dedi.

Kayseri Vergi Dairesi Başkanı Niyazi  Özkök daha sonra  öğrenci ve öğretmenlerin  vergi ile ilgili merak ettikleri  birbirinden ilginç soruları yanıtladı.

-İTFAİYEDEN ÖNCE BİLGİ SONRA TATBİKAT

Öte yandan Osman Ulubaş Anadolu Lisesindeki ikinci etkinlikte ise  Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye  Daire Başkanlığının konferansı oldu.  İtfaiye Eğitim ve  Halkla İlişkiler Amiri Yasin Öz, toplantı salonunda öğrencilere, yangın güvenlik önlemleri, katı, sıvı, gaz yani yanıcı, parlayıcı, patlayıcı maddelerle ilgili bilgiler verdi, slayt gösterisi yaptı.  ‘Yangın nedir, nasıl çıkar, nasıl müdahale edilir?’ gibi soruların yanıtını da veren  Öz, gençlerin merak ettikleri soruları sözlü ve görsel anlattı.

İtfaiye ekibi daha sonra okul bahçesinde; öğretmen ve öğrencilerle uygulamalı yakma, söndürme, yaralıya müdahaleyi gösterdi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın