Online Alışverişte Sanal Dedektif Dönemi

Alışverişin uğurlu adresi n11.com tüketicilerin daha güvenli ve mutlu bir alışveriş deneyimi  yaşaması için sahte ürün ve marka ihlaline karşı dünyanın en kapsamlı ve önemli marka koruma ajansı olan React’ın Türkiye ofisi ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Online alışverişte tüketicilerin güvenini sarsan en önemli unsurlardan biri olan sahte ürün sorununa Türkiye’nin en önemli online alışveriş platformu haline gelen,7000’i aşkın kayıtlı mağazası ve 6 milyondan fazla kayıtlı ürünü bulunan n11.com’dan ciddi bir müdahale geldi. Platformda satılan herbir parça ürünün orijinal olup olmadığını kontrol eden sistemi bünyesine kabul ederek Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren n11.com, bu konuda dünyanın en önemli “marka dedektifi” olan React Türkiye ile anlaştı. Özellikle dünya çapında 200’den fazla premium markayı temsil eden React taklit ürünlerle mücadele alanında dünyanın bir numarası olarak biliniyor. Bugüne kadar ayda 300 civarı operasyonla sahte ürün takibi yapan React Türkiye, hukuki yollara başvurarak sahtekarlara karşı uyarı, baskın ve ürün imhası gibi yöntemlerle mücadelesini sürdürüyor. React Türkiye Ofisi Ülke Sorumlusu Nilüfer Sapancılar sahte ve taklit ürünleri geliştirdikleri özel bir yazılımla sürekli monitor ettiklerini ve bünyelerindeki hukukçularla gereken yerde müdahale ettiklerini ifade ederken, n11.com ile yaptıkları işbirliği sayesinde artık tüketicilerin  daha da güvenli bir şekilde siteden alışveriş yapmalarının mümkün olacağını ifade ediyor. Korsanla mücadele için şemsiye bir kurum olduklarını belirten Sapancılar, taklit ürün satmanın ve marka hak ihlalinin cezasının 2 yıl hapisten başladığını vurguluyor. Marka ihlali ve taklitle mücadeleye  karşı online alışveriş alanında resmi işbirliğine Türkiye’de ilk kez n11.com ile girdiklerini söyleyen Sapancılar, bu işbirliğinin e-ticarette marka koruması adına büyük bir adım olduğunu ifade etmektedir.  n11.com Güven Yönetim Merkezi Müdürü Avukat Emre Berk de tüketici haklarının ve “güvenli – mutlu bir alışveriş deneyiminin” kendileri için en önemli konulardan biri olduğunu ifade ederken, güven unsuru hakkında şöyle diyor: “GfK 2012 Tüketici Araştırması sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 90’ına göre online alışverişin tercih edilmemesinin en büyük sebebini güvensizlik. Bu sorunun başlıca sebeplerinden biri olarak da; platform güvenilirliği, ve sahte-taklit ürün endişesi sıralanıyor. n11.com bu sorunların aşılması için hayata geçirdiği uygulamalarla tüketicilere alışveriş sürecinin başından sonuna ihtiyaç duyduğu desteği verip daha mutlu bir alışveriş deneyimi taahhüt ediyor. Şimdi React Türkiye ile yaptığımız işbirliği sayesinde, taklit ürün satışına karşı girmiş olduğumuz mücadeleye yeni bir boyut kazandırmış ve n11.com üzerinden tek bir sahte ya da hukuka aykırı yollarla satılan ürün bulunmaması için en üst düzeyde gösterdiğimiz gayreti, büyük bir gururla tescilleyerek, kamuoyuna duyurmuş bulunmaktayız.

React, n11.com’da satılan ürünleri fiyat, fotoğraf, açıklama gibi değişkenlere bağlı gelişmiş bir yazılım ile izleyerek, tespitlerde bulunabiliyor. Markalar tarafından üretilmeyen ancak marka logosu eklenerek satışa sunulan sahte ürünleri dahi tespit edebilen sistemle yakalanan en ilginç ürünlerden biri Apple marka iç çamaşırı olmuş. Burbery markasının sahip olduğu desenleri telefon kılıfına uyarlayarak Burbery marka kılıf üreten kişilerin girişimlerini de ortaya çıkaran program, yalnızca marka logosunu değil, desen, renk kombinasyonu gibi markaya ait diğer göstergeleri de takip edebiliyor. Internet ortamında orijinalliğinden emin olunamayan ürünleri satın alarak kontrol eden React Türkiye ekibi, tekstilin yanısıra kozmetik, parfüm, hatta otomobil lastiğinde bile sahte ürün bulunduğuna dikkat çekiyor. Bir tür ürün dedektifi olan ekiplerle çalışmanın kendilerinin işini kolaylaştırdığını ifade eden n11.com Güven Yönetim Merkezi Müdürü Emre Berk, platfom genelinde bir satıcı güven ve değerlendirme süreci oluşturduklarını ve buna göre sahte ürün tespit edilmesi halinde, satışı yapan mağazanın hemen kapatılabileceğini vurguluyor. Zira Berk’e göre güvenilir ve temiz bir platform ancak bu tür koruyucu işbirlikleri ve yapıcı takip süreçleriyle sağlanabilir. Bu tür çalışmalar da ciddi emek ve zaman gerektirmektedir, ancak n11.com sektörde bu yönde de akışı değiştirmek adına bu bilinci oluşturmak için uzun soluklu projelere imza atmaya devam edecektir. Bu bizim güvene ve etik değerlere dayalı hizmet anlayışımızın yansımasıdır.n11.com Güven Yönetim Merkezi Müdürü, Avukat  Emre Berk [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …