NNY’DAN HACILARA ZANAATKAR VE SANATÇI KONUTU PROJESİ

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNY) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Hacılar Yukarı mahallede gerçekleştirdikleri Zanaatkar ve Sanatkar Evi projesinin sunumunu gerçekleştirdi.

Hacılar Belediyesi’nde gerçekleştirilen proje sunumuna, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem, NNY Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Alemdar, Yrd. Doç. Dr. Füsun Kocatürk, Yrd. Doç. Dr. Şeyda Güngör Açıkgöz, Araştırma Görevlisi Melisa Diker ve öğrenciler katıldı.

NNY Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri, dönem projesi olarak gerçekleştirdikleri Zanaatkar ve Sanatçı Konutu ve Turizm Bilgilendirme Ofisi projelerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Proje sunumu öncesi çalışma ile ilgili olarak bir açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Füsun Kocatürk, 2013-2014 Eğitim öğretim yılı içerisinde NNY Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık bölümü olarak Hacılar’ı proje alanı olarak seçtiklerini söyledi. Kocatürk, “Hacılar bölgesi özgün yapısıyla geleneksel bir karakteristik yapı içeriyor. Bu nedenle proje çalışması için çok uygun veriler sunuyor. Bu vesile ile bize destek olan başta Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem’e ve tüm belediye personeline teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Kocatürk’ün konuşmasının ardından Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Alemdar, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem’e katkılarından dolayı teşekkür belgesi sundu.

Daha sonra konuşan Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem ise NNY Üniversitesi’nin Yukarı Mahalle’de neler yapılabileceği konusunda bir çalışma yaptıklarını belirterek, bu tür çalışmalara her zaman destek olacaklarını söyledi. Başkan Herdem, “Daha öncede değişik üniversiteler Yukarı Mahalle’de çalıştay gerçekleştirdiler. Yukarı mahalle dokusunda hem renk çalışması hem de neler yapılabNNY ZANAATKAR  (5) [640x480] NNY ZANAATKAR  (1) [640x480] NNY ZANAATKAR  (2) [640x480] NNY ZANAATKAR  (3) [640x480] NNY ZANAATKAR  (4) [640x480]ileceği konusunda çeşitli çalışmalar oldu. Kayseri dışından Hacılar’a gelenler oluyor. Biraz entelektüel, biraz kültürlü, biraz da okumuş olduğu zaman diyor ki bu doku çok güzel bir doku çok nostaljik bir doku belki tarihi değeri yok ama kültürel değerlerin olduğunu ifade ediyorlar. Bu dokunun korunması geçmişle geleceği bütünleştireceğini söylüyorlar. Biz de bu dokuda ne yapabiliriz?, Bu işin eğitimini alan, bu işte uzman olan mimarlarımız, öğretim üyelerimiz ve mimarlık bölümü öğrencilerimiz bize bir yol göstersinler, yön göstersinler şeklindeki çalıştayları burada düzenliyoruz. Hatta bunları belediyemizde sergiliyoruz. Onların önünü açma babında veya öğrencilerimizin özgürce düşüncelerini ifade edebilmeleri açısından bu gibi çalışmaları önemsiyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllar Yukarı mahalle dokusunda siz değerli hocalarımızın da istikameti doğrultusunda güzel yapılar ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından NNY Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin hazırlamış olduğu Zanaatkar ve Sanatçı Konutu ile Turizm Bilgilendirme Ofisi proje ve tasarımları sergisi katılımcılar tarafından gezildi.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın