Nasadan Uzay fotoğrafları

Teknolojinin ne kadar geliştiğini daha önce bu kadar net bir şekilde görmemiştik… Rus, Amerikan ve Avrupa’ya bağlı olan uzay komisyonlarının bir araya gelerek, yakın gelecekte ay üzerinde bir koloni kurmayı hedefliyor olması, gerçekten büyük bir adım.

Rusya haber kaynaklarından Rianovosti’ye göre, Rusya ya Ay üzerine bir üs kurmayı ya da Ay’a fazlasıyla yakın bir uzay istasyonu inşa etmek istiyor. NASA ve Avrupa Uzay Komisyonu ile birlikte detayları görüşülen proje, 40 yıl önce insanoğlunun yaptığı Ay ziyaretinden sonra, bu kadar kapsamlı ve ciddi olan ilk Ay projesi.

[flagallery gid=9 name=”Nasadan Uzay Görüntüleri”]

Komisyon başkanı Vladmir Popovkin’in Vesti FM radyosuna verdiği bir röportajda; “Biz Ay’a bir adam gönderip, bunun orada attığı bir adımla sınırlı kalmasını istemiyoruz.” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti; “Günümüzde Ay hakkında yeterince bilgiye sahibiz. Mesela artık kutup noktalarında su bulunduğuna eminiz. Şu anda NASA ve Avrupa Uzay Komisyonuyla birlikte, çalışmalarımıza nasıl başlayacağımız konusunda tartışıyoruz.”

Olası insanlı ulaşım sistemi üzerinde çalışmalara uzun süre önce başladıklarını belirten Popovkin, Ay planının “Küresel Keşif Yol Haritası” olarak bilinen uluslararası planın sadece başlangıç olduğuna, asıl planınsa en yakın zamanda Mars’ta kolonileşmek olduğuna değindi.

Bütün bu iddialı girişimlerine karşın, Rusya’nın roket endüstrisinin yakın zamanda başına gelen “Phobos-Grunt” faciasıyla bir hayli dertte olması da ilginç bir nokta olarak kafalarda soru işareti bırakıyor.

Bir yanıt yazın