MOBİTEK PROJESİ’NDE MUTLU SONA DOĞRU…

Kayseri Valisi  Orhan Düzgün, ihracat ve yurt içi satış rakamlarıyla Türkiye’nin en büyük mobilya üssü konumundaki Kayseri’de, sektörün daha da hızlı ilerlemesine olanak sağlayacak Mobilya Üretim Altyapısını Güçlendirme (mobitek) Projesi’nin başarıyla sürdürüldüğünü ve mobilyakent’te yüzde 80’lik fiziki gerçekleşme oranıyla mutlu sona yaklaşıldığını açıkladı.

Aynı zamanda mobitek’in öncülüğünü yürüten Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin (orakab) Başkanlığı görevini de yürüten Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, kentteki mobilya üreticilerinin alt yapılarını güçlendirmek amacıyla yürütülen projenin Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.

Gelinen noktada, yurt içinde satılan mobilyanın en az yüzde 40’ının, Türkiye’den yapılan mobilya ihracatının ise yaklaşık yüzde 35’inin Kayseri’den yapıldığı düşünüldüğünde kentin bu alanda ne kadar önemli bir noktada olduğunun açıkça görüldüğünü belirten Vali Düzgün, 5 yıl önce çalışmaları başlatılan mobitek Projesi’nin yüzde 80 seviyelerinde tamamlanmış olmasının ileriye dönük atılım hedeflerini daha da kuvvetlendirdiğini ifade etti.

Projenin tamamlanıp küçük ve orta boy ölçekli işletmelerin yeni yerlerinde, mobilyakent’te daha modern şartlarda üretime geçmesiyle birlikte Kayseri’nin mobilya satış rakamlarının çok daha ileri noktalara taşınacağını kaydeden Vali Düzgün, şu bilgileri verdi:

“Mobilya ve bağlı sektörlerde iştigal eden, Mobilyacılar Odası’na bağlı 1260 üye birlikte, Sanayi ve Ticaret Odalarına bağlı üyelerle 2 binin üstünde işletme ve girişimci kentimizde faaliyet göstermektedir. Bu üreticilerin durumlarına baktığımızda; 1’nci grup, marka haline gelmiş, ciddi bir dağıtım ağına ve pazar payına sahip işletmelerden, 2’nci grup, birinci gruptaki firmalar kadar yüksek bir kurumsallaşma seviyesine sahip olmayan, ancak belirli bir üretim kapasitesi ve standardını yakalamış KOBİ’lerden, 3’ncü grup ise sayısal olarak sektörde oldukça ciddi bir paya sahip olmakla beraber, işyerlerinin yetersizliği ve teknolojik makine ekipman eksikliği nedeniyle ulusal rekabette geride ve çalışan sayısı 1-20 arasında olan KOBİ’lerdir. Bu firmaların faaliyetleri yerel veya bölgesel düzeydedir, birbirleriyle fiyat üzerinden rekabet etmektedirler. Bu noktada, 3’ncü grupta yer alan işletmelerimiz için mobitek Projesi büyük önem taşımaktadır. Proje ile 1500’den fazla KOBİ’ye yönetim, organizasyon, kurumsallaşma, verimlilik, ihracat, pazarlama ve standartlar gibi konularda destek verilerek, inovatif yeni ürünleri
düşük maliyetle üretmeleri sağlanacak, ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artmasına katkı sağlanacaktır.”

Vali Düzgün, Erkilet Oymaağaç Bölgesi’nde ki 750 işyerinin yüzde mobitek (6) [640x480] mobitek (1) [640x480] mobitek (2) [640x480] mobitek (3) [640x480] mobitek (4) [640x480] mobitek (5) [640x480]80 oranında tamamlandığını, projenin önemli bir parçası konumundaki Mobilya Alışveriş Merkezi’nin ise ihale aşamasında olduğunu bildirdi.

Öte yandan orakab Meclisi de toplanarak mobitek, mobilyakent ve mobilyaavm çalışmalarında gelinen noktayı kapsamlı bir şekilde değerlendirdi.

orakab Meclis üyeleri, mobilyakent’te yapımı devam eden inşaat çalışmalarını da denetleyerek ilgililerden bilgiler aldı.

 

Bir cevap yazın