METABOLİZMAYI CANLANDIRMANIN 11 BASİT YOLU

Ramazan ayında, uzun süren açlık sonrası iftar, sahur derken hem uyku düzeni, hem de beslenme alışkanlıklarının farklı ritim tuttuğu bir dönem. Ramazan süresince hareketlerimizin en aza indirgenmesi, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi, hem fazla hem de hızlı yenmesi, tok tutacağı düşüncesiyle ağır yemeklerin yenmesi bazal metabolizma hızının yani kısaca vücudumuzun çalışma verimliliğinin yavaşlamasına neden olur.

Ramazanı bir detoks süreci gibi geçirebilirsek, ramazan sonrası dönem, vücudumuzun sağlıklı ritmine uyarlanması için fırsat haline getirilebilir. Ramazan sonrasında metabolizmamızı hızlandırmak için önerilerde bulunan Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hümeyra Taşçıoğlu şunları söyledi:

1. “SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT, KARBONATLI SU ARA ARA TERCİH EDİLEBİLİR

Suyun günde 2 litre tüketilmesi besinlerin vücutta kullanılması için bütün aşamalarında vücudun suyu kullanması, fazla ödemin, sindirim sonucu oluşan zararlı atıkların vücuttan atılması metabolizmanın hızlanması ile kilo vermede yardımcıdır. Günde 2 litre su içmek kilonuzu korumada işe yararken,3 litre içtiğiniz su zayıflamanızı sağlar.

Ayrıca 1 litre suya ilave edeceğiniz 1 tatlı kaşığı karbonat , vücudunuzun asit-baz dengesini yoluna koyacak ve sizi rahatlatacaktır.

2. BİR ÖĞÜN ET BİR ÖĞÜN SEBZE DENGESİ

Öğle yemeği ve akşam yemeğinden biri sebze/pilav/makarna/çorba gibi karbonhidrat kaynaklarından, diğeri ise et/tavuk/balık gibi protein kaynaklarından alınırsa altın kurallardan birini sağlamış olur ve yağ kaybı ağırlıklı kilo yönetimini sağlarsınız.

3.KALSİYUM TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN

Son yapılan araştırmalara göre günde en az 2 porsiyon süt ve türevlerini tüketmenin, metabolizmayı hızlandırıp yağ depolanmasını önlediği ve hormonları etkileyerek zayıflamada yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Süt ve yoğurt tüketmeden yağ yakımının imkansız olduğu söylenelebilir. Tam yağlı süt ve süt ürünlerinden yağsız süt veya süt ürünlerine geçiş yapın. Bu değişim, eğer günde 3 porsiyon süt grubundan besin tüketiyorsanız 200 kalorilik bir kazanç sağlayacaktır. Bu şekilde yılda fark etmeden 9 kg vermenize yardımcı olacaktır.

4. SIK ÖĞÜNLER

Güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın, değişik kahvaltı alternatifleriniz olsun. Öğünlerinizi aralarında en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde aralıklara yayın. Yapılan araştırmalarda sindirim sistemi sık beslenme durumunda ortalama 400-450 kalori daha fazla kalori harcayabiliyor.

5. EGZERSİZ

Egzersiz ramazan süresince depoladığımız yağların tüketilmesi için gerekli enerjiyi sağlar. Egzersiz,yağ yakımını sağladığı gibi, düzenli yapılması düşük metabolizma hızınızı da artırır. Bayramın ilk gününden itibaren fiziksel aktiviteyi arttırmak ve haftada en azından 3 gün 50-60 dk süren egzersizler sonucunda hem vücut enerji harcar hem de yağ kitlesi azalıp, kas kitlesinin artması sonucunda metabolizma hızı artar. Nabzınızı değiştiren egzersizler en fazla yağ yaktıranlardır. Örneğin yürüyüşe başladığınızda ara ara hafif, ara ara hızlı tempoyla devam edip, aralara da hızlı koşular eklediğinizde bunu sağlamış olursunuz.

6. ENERJİ ÖĞELERİNİN DENGELİ ALIMI

Gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineralleri dengeli almalıyız, Bu besin öğelerinin içinden özellikle proteinlerin termik etkisi yüksektir. Çünkü vücudumuz proteini sindirirken daha fazla enerji harcar. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, kurubaklagiller gibi protein içeren besin gruplarını diyetimizde yeteri kadar almalıyız. Ancak proteinlerin yeterli alınması kadar abartılmaması da önemlidir. Çünkü günümüzde proteinden zengin diyetler çok popüler olmasına rağmen, yeterli karbonhidrat içermedikleri için bu diyeti uygulayanlar kas kayıplarına uğrarlar. Bu da tüm vücut organlarının zarar görmesi demektir. Ekmek, meyve, sebze gibi karbonhidrat gruplarının hiç yer almadığı diyetler sadece kısa süreli çözümlerdir. Esasen diyette yasaklanan hiçbir besin yoktur. Yemek istediğiniz her şeyin sadece iyi planlanması gerekir.

7. AÇ KALMADAN ZAYIFLAMAK

Ramazanda kilo alan bireyler bayram sonrasında tüm gün aç kalarak, öğün atlayarak sonuç almaya çalışsalar da vücut açlıktan ölme sinyalleri vererek ekonomik moda geçerek metabolizma hızı yavaşlar. Depolardan harcayıp yağ yakmak yerine yediğiniz her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider. Buna karşılık sık aralıklarla, azar azar beslenmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi, yavaş yemeyi de sağlar. Araştırmalara göre aç kalma ile kaybedilen ağırlığın yalnız üçte biri yağ dokusundan, üçte ikisi ise yağ olmayan dokudan sağlanır. Aç kalmak ve öğün atlamak, bir sonraki öğünde hem fazla hem de hızlı yemek yenilmesine neden olmaktadır. Ayrıca aç kalmak, öğün atlamak, kan şekerinin düşmesiyle, şekerli besinlere eğilimi artırmalı.

8. TEK TİP BESİN TÜKETMEYİN

Kimi insanlar zayıflatacağına inandıkları için hemen hemen her gün hep aynı öğünlerde aynı besinleri tüketmeye çalışırlar. Sadece tahıl gevreği, meyve, salatalık v.s. gibi besinleri sürekli tüketen vücut bir süre sonra kendini kilitleyerek kilo vermeyi sonlandıracaktır.

9. BAHARAT MUCİZESİ

Araştırmalara göre, zencefil, kırmızıbiber, pul biber gibi baharatlar, bunlarla yapılan soslar ve hardal metabolizmayı hızlandırarak, vücudunuzun yağ yakma kabiliyetini yüzde 25 oranında artırabilir. Ayrıca her besine toz zencefil veya salatalara küp küp kesilmiş taze zencefil ekleyebilirsiniz.

10. ÇAYLA GELEN SAĞLIK

Antioksidan içeriği yüksek olan yeşil çay ayrıca antianjiogenez özelliğiyle kanser hastalıklarından korurken, termojenik özelliği sayesinde de metabolizma hızını artırır. Günde iki veya üç fincan yeşil çay tüketmeye özen gösterin. Yeşil çayın içine yarım çay kaşığı toz zencefil ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Yeşil çay içmekten hoşlanmıyorsanız size oolong çayı da eşlik edebilir. Oolong çayı antioksidan içerik olarak siyah çaydan zengin, yeşil çaydan daha fakirdir.

11. İŞTAH PROBLEMİNİZE KARABUĞDAY İLE SAVAŞ VERİN

Karabuğday kuzey ülkelerinde çok kullanılan ama yeni yeni ülkemize giren bir besin. Yapılan araştırmalara göre en çok tok tutan besinler arasında ve içerisine gluten olmaması sebebiyle hiçbir allerjen içeriğe sahip değil. Haşlanmış karabuğdayı salatalarınıza veya yoğurdunuza ilave ederek ekmek yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca pirinç ve bulgur kullandığınız her yemekte bu tahılların yerine daha çok protein içeren karabuğdayı kullanırsanız formunuza form katmış olursunuz.”

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Hacılarlı Kadınlar Kanser Taramasından geçirildi

Hacılar Belediyesi ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde yapılan organizasyonla, kanser taramasından geçmek isteyen kadınlar, …

Bir cevap yazın