Ana Sayfa / Haberler / Gündem / ‘Merhamet devrimi’ne ihtiyaç var

‘Merhamet devrimi’ne ihtiyaç var

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocasinan Kaymakamlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği konferansta Prof. Dr. Kemal Sayar, insanlardaki merhamet duygusunu ve bunun topluma yansımasının faydalarını anlattı.
Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün yanısıra Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ile kalabalık bir dinleyici kitlesinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Merhamet Devrimi’ konulu konferansta önemli konulara parmak basan Prof. Sayar, merhamet psikolojisi, modern dünyada annelik ve babalık gibi konularda bilgiler verdi.
Dünyaya bir tevazu devrimi gerektiğini söyleyen Prof. Sayar, ‘başkaları için ben’ anlayışının yaygınlaşması gerektiğine dikkat çekerek, “Mütevazı insanların daha diğerkâm ve daha merhametli oldukları bilinir. O halde dünyaya bir tevazu devrimi gerek. Bir merhamet devrimi ile egosistemden ekosisteme geçmeliyiz. Yani insanın kendi benliğine dair olumlu imgeler üretmesi ve çoğaltmasından, başka insanların önceliklerine ihtiyaç vermesine geçişi sağlamalıyız. Başkalarına nasıl göründüğümüz değil, başka insanların ihtiyaçlarına nasıl cevap verdiğimiz önem kazanmalı. ‘Başkalarının gözünden ben’ yerine ‘başkaları için ben’ anlayışı yaygınlaşmalı” dedi.

Göz Atabilirsiniz.

İmar Barışı’na 9 milyon 210 bin kişi başvurdu 10 milyar 350 bin Tl yatırdı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı’na 9 milyon 210 bin kişinin başvurduğunu ve …