Ana Sayfa / Haberler / Kültür-Sanat / Melikgazi belediye projeleri ödüllendirildi

Melikgazi belediye projeleri ödüllendirildi

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tarihi Kentler Birliği’nin 15-16 Kasım Tarihleri arasında yapılan Antalya Bölge Toplantısında Melikgazi Belediyesince başarı ile uygulanmış projeler kapsamında Kazancılar Çarşısı Üst Örtü, Germir Mahallesi Projesi, Cami ve Mescitlerin onarımı ile Gülük Evi restorasyonu çalışmalarının ödüllendirildiğini söyledi.

Melikgazi Kazancılar Çarşısı Üst Örtü, Germir Mahallesi Projesi, Cami ve Mescitlerin onarımı ile Gülük Evi  restorasyonu çalışmaları ile Kayseri de kültür ve sanatının gelecek nesillere aktırıldığını belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Antalya ilinde açılan YAPEX Restorasyon; “Kültür buluşması” fuarında Melikgazi Belediyesince Jüri Özel Ödülü alan eserlerin hem proje hem de maketlerinin sergilendiğini kaydetti.

Kayseri tarihi varlıkları içerisinde yer alan ve Kayseri tarihinde önemli yeri olan yapı ve eserlerin; yapılış yılı, mimarisi, zamanın mimari tekniği, sanatsal yapısı, sosyal işlevi, sosyal hayatı yönlendirmesi ve katkısının Anadolu tarihi için önemli olduğunu ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti:

“Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içersinde yer alan tarihi yapılara önem veriyoruz. Çünkü bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun bir kültür mirasıdır. Bu neden ile koruma planları oluşturuyor sonra da aslına uygun olarak onarıyoruz. Son olarak da günümüze kazandırarak hizmete sunuyoruz. 2016 yılında başlatılan çalışma ile bugüne kadar 16 eseri aslına uygun onararak hizmete sunduk. Gelecek kuşaklara örnek gösterilecek miras bırakıyoruz. Bu; uygulaması başarı ile tamamlanmış projelerimiz, Tarihi Kentler Birliğinin Adana İli toplantısında slaytlar eşliğinde anlatıldı ve örnek gösterildi. 4 proje ve çalışmamız jüri özel ödülü almıştı; fuarda bu eserlerin projesi ve maketleri sergilenmekte, slayt eşliğinde sunumu yapılmaktadır.”

Öte yandan Mimarlar Odası Kayseri şubesini ziyaret ederek mimarlar ile sohbet eden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç “Melikgazi İlçesi gelişiyor, büyüyor ve bunu da planlı, modern şehircilik ilkeleri ile gerçekleştiriyor ise bunda meslek odaların büyük katkısı ve desteği vardır. Melikgazi Belediyesi olarak Mimarlar Odası ile adeta ortak çalışıyoruz. Çünkü tüm yapılar da mimarların imzası bulunmaktadır. Mesleki oda ve belediye işbirliği sonucu örnek ve model bir Kayseri gelişmesi sağlanmıştır. Şu anda Kayseri Mimarlar Odası çok özel konumdadır. Çünkü ilk kez bir bayan mimar oda başkanı olarak hizmet vermektedir. Kendilerini ve ekibini kutluyorum” dedi.

1988’de temsilcilik olarak açılan Mimarlar Odası Kayseri Şubesinin,1992 yılından itibaren oda olarak hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, Oda Yönetim kurulu ile oda üyelerine çalışmalar hakkında bilgiler vererek,  belediye ile mesleki oda olarak ortak çalışmalar gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Eda Velibaşoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ile oda üyeleri Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç’ın çalışmaların hem yakinen takip ettiklerini, hem de bu şehirde yaşayanlar olarak hizmet ve yatırımlardan bire bir yararlandıklarını kaydettiler.

Kamu kurum ve kuruluşlar ile her zaman işbirliği ve dayanışma içerisinde olmak istediklerini belirten Mimarlar Odası Başkanı Eda Velibaşoğlu, Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç’ın bu anlamlı ve destek veren ziyaretlerinden son derece memnun olduklarını kaydetti.

Göz Atabilirsiniz.

Sevgi Zenginer’den lösemili hastalar yararına resim sergisi

Lösemi hastaları yararına Sevgi Zenginer tarafından düzenlenen resim sergisi Kayseripark’ta açıldı. Melmek kursunda aldığı rölyef …