MELİKGAZİ ATIK YEMEKLERİN TOPLAYACAK

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Atıkların toplanılması ve ekonomiye kazandırılması çalışmaları ve uygulamalarında Melikgazi Belediyesi’nin örnek ve referans gösterildiğini söyledi.

Melikgazi Belediyesi olarak 10 yıl önce atık kâğıt toplama ile işe başlanıldığını, cam, metal, yağ, elektronik atıklar ile devam ettiklerini son olarak ise araba lastiklerini topladıklarını belirten Başkan Memduh Büyükkılıç “Belediye olarak atıkları toplayarak hem hammadde kaybını önlüyoruz. Hem de geri dönüşüm ile ekonomiye katkı sağlıyoruz. Şimdi de atık yemekleri toplamaya yönelik çalışma başlattık. Bu çalışma ile ilgili olarak Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Şevki Yıldız belediyemiz yöneticilerine bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde belediye olarak atık yemekleri de toplayarak bundan enerji elde ederek önemli bir projenin ilk’ini gerçekleştireceğiz   ” dedi.

Temizlik ve Çevre İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Müdürü ile geri dönüşüm tesisi yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Şevki Yıldız, atık yemeklerin toplanılması, depolanması, enerjiye dönüştürülmesi gibi ana başlıklarla bilgiler verdi.

Atık yemeklerden biyogaz enerji elde edilmesi projesini TUBİTAK kurumuna sunduklarını ve ilgi gördüğünü ifade eden Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Şevki Yıldız, bu projenin uygulanabilmesi için Melikgazi Belediyesi ile birlikte ön çalışma yaptıklarını çünkü belediyenin bu konuda yeterince deneyimi ve bilgisi olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın