Macaristan ve Türkiye arasındaki işbirliği artıyor

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Büyükelçi Gábor Kiss beraberinde Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Bulut ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’i makamlarında ziyaret etti.

Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Bulut, Macar heyeti tarihi Halkalı kampüsünde kabulünde, üniversite binasının ve kampüslerinin Osmanlı Dönemine 1867 yılına dayandığını, 6000 dönüm arazi içinde bulunduğunu, sonrasında ise İlim Yayma Vakfı tarafından 2010 yılında yeniden kurulduğunu ifade etti. Bulut, “Güçlü, dinamik, kaliteli eğitim kadrosuyla birlikte bugün itibariyle 8 fakültede 1500 öğrencilerini olduğunu, bu yıl yeni kayırlarla birlikte ilim ve zarafet üssü kampüsümüzde 3000 öğrenci eğitim görecektir dedi. Özellikle Avrupa ve Balkan üniversiteleri ile çok ciddi işbirliği içindeyiz, geçmişteki büyük medeniyeti yeniden inşa etme hedefindeyiz”dedi. Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, yeni yapılan Başkanlık makamında Macar heyeti kabulünde, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni açılışını yaptığı binamızda sizleri kabul etmekten büyük onur duyduğunu ifade etti. Karadeniz, “ İstanbul’daki 39 ilçenin 750.000 nüfusu ile 2. büyük ilçesidir. İstanbul’un en büyük ve Avrupa’nın ise 5. en büyük Kültür ve Gösteri Merkezimizde 7 000 oturumlu salonumuz, ayrıca  3 adet de 600 oturumlu Kültür Merkezimiz bulunmaktadır. İstanbul’da kültür ve sanatın merkezi olma yolunda ilerliyoruz. Macarlara Macar diyen tek millet sanırım ki Türklerdir. Ben Macaristan’a hiç gitmedim. Ancak Macarlara karşı sevgim ve muhabbetim çok fazla. En çok merak ettiğim görmeyi arzuladığım iki şehir var. Budapeşte ve Saint Petersburg’dur” dedi.

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da, ”İstanbul’u ve Budapeşte’yi yakinen tanıyorum. Küçükçekmece ve Budapeşte’nin 5. Bölge ilçesinin birbirlerine uygun ve değer katacakları birçok özelliği bulunmaktadır. Ben de her türlü katkıyı sağlamaya hazırım. Son yıllarda iki ülke arasındaki yükselen ortak projeler ve işbirliklerinin ticaretimize de yansıması noktasında Küçükçekmece’deki işadamlarımızın Macaristan Budapeşte’ye seyahat düzenlemelerine yardımcı olmaya hazırım, bu karşılıklı ziyaretler her iki dost ülkenin insanına değer katacaktır. Geçtiğimiz yıl Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Macaristan’ı ziyaretlerinde iki ülke arasındaki dış ticaret hacmimizi 2.5 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkartmayı öngörmüşlerdir. Hep birlikte bu hedefe doğru çalışmaktan büyük bir mutluluk duyacağız.

macaristan_kucukcekmece [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …