Kuraklıktan ve dondan Kayseri’de nasibini aldı

zKocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, açıklanan fiyatlardan memnun olduklarını söyleyerek, “Kuraklıktan ve dondan ilimizde nasibini almıştır” dedi.

Tarlalarda hasar tespit çalışmalarının yapıldığını ve hasarların belirlendikten sonra ödeme yapılacağını hatırlatan Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, “Bilindiği üzere Türkiye‘de yaşanan kuraklık ve dolu gibi hasarlardan ilimizde nasibini almıştır. Bundan dolayı hasar tespit çalışmaları yapıldı. Dolu vuran yerlerde sigorta eksperleri geldi. Onlarda tespitlerini yaptı ancak ödemelerin nasıl yapılacağı onlar tarafından belirlenecektir. Şuan da ilimizde buğday ve arpa hasadı başlamıştır. Bundan dolayı yüzde 30 ile yüzde 50’ye varan hasarlar mevcuttur. Biz zararları biçildikten sonra daha iyi anlıyoruz” dedi.

Açıklanan fiyatlardan memnun olduklarının altını çizen Güneş, “Bu yıl geçen yıla bakarak fiyatlar güzel. Kayseri‘de arpa özel sektör tarafından alınıp satılmaktadır. Şuanda 650 ve 700 TL arası arpa fiyatları oluşturulmuş durumdadır. Bu fiyat bizi memnun eder. Geçen yıla göre iyi bir fiyat ancak verimden doğan zararımızı fiyat farkı ile kapatmak iyi bir şeydir. Buğday fiyatları ise 750 ile 800 TL arasında etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Çiftçimiz fiyattan memnun’ diyen Güneş, “Verimden memnun değiliz ama verimde elimizden gelen bir şey yoktur. Fiyatlardan memnunuz ama büyük hububat tüccarları bu durumdan biraz rahatsızdır. Onlar Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın fiyat açıklamasını bekliyorlar. Elbette ofis bu fiyatları açıklayamaz. Geçen yıla enflasyon farkını koyarak açıklamak zorundadır. Bu sene şuana kadar fiyatlar açıklanmadı” diye konuştu