KİMLİK FOTOKOPİSİ VERİRKEN DİKKAT EDİN.!

zKİMLİK FOTOKOPİSİ VERİRKEN DİKKAT EDİN.! 

Kimlik fotokopilerinin her kese teslim edilmesi son derece önemli sorunlar çıkarabilmektedir.Bu haftaki konumuz her isteyene hemen çekilip verilen Kimlik fotokopilerinin yol açtığı soruları sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Bildiğiniz gibi artik her kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken, bir yerlere abone olurken, kargo alıp-verirken, havale işlemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte..Aslında bu yasal değil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini iliştiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye alıyorlar ve isleri hızlandırıyorlar. ..
Sebep her neyse… Sonuçta artik kimlik fotokopisi ile çok işlem yapılması alışmış bir durum oldu artik… Peki, bu kimlik fotokopiniz ile başkası neler yapabilir diye düşündünüz mu hiç?

Birkaç örnek verecek olursak; -Adınıza bir yerlere üye olunabilir. -Adınıza abonelik açılabilir. -Sizi bir şey için kefil edebilirler. -En çok görülen vakalardan biri de şu: ADINIZA BIR SÜRÜ TELEFON HATTI ACTIRIP, ACIK HAT OLARAK SATABILIRLER! ve bu hatları alanlar herhangi bir suç islediklerinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat acılan kişi zan altında kalmaktadır. (zaten siz de telefoncularda acık hat satıldığına şahit olmuşsunuzdur)ve bunun gibi birçok örnek sayabiliriz..!
Peki, kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle isteğimiz dışında işlem yapılmasını önlemek çok mu zor? Elbette değil! Basit ve etkili bir yöntem var; Mesela 0 5xx 123 45 67 nolu telefon hattını aldınız. Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPİ DE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOS ALANLARA  (hatta üzerine) SADECE 0 5XX 123 45 67 HATTIN ABONELIK ISLEMLERI/ AKTIVASYONU ICINDIR YAZIP paraf atmanız sizi koruyacaktır..!!
Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXX MIKTARLI HAVALE ISLEMI ICINDIR.. vb. SEKLINDE NOT TUTMANIZ IYI BIR ONLEM OLACAKTIR… T.C. MERKEZ BANKASI’NDAN bir uyarı;..Dağarcığınızda bulunsun Eğer bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız; PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (Örneğin; 1234 yerine 4321.. gibi) Makine parayı veriyor ancak bu arada polis de çağırıyor.Bu konuyu çok nadir kişinin bildiği için, mümkün olduğunca çok kişiye bildirelim.
UYARI: SAKIN BU NUMARAYI ARAMAYIN..!!! Eğer; birisi sizi cep telefonunuzdan arayarak ‘ESAT’ veya ‘ERICAL’ adli bir firmadan arıyoruz telefonunuzu kontrol etmek zorunda olduğunu ve bunun için ‘9090’ i aramanızı söylerse telefonunuzu derhal kapatın ve söylenen numarayı sakin aramayın. Söz konusu numarayı çevirmeniz, karsınızdaki bu şahsin sizin bütün kimlik bilgilerinize ulaşmasını ve yapacağı tüm telefon görüşmelerini sizin hesabınıza geçirmesini sağlayacaktır!   [lütfen, güç durumda kalmamak için, bu uyarıyı paylaşalım diğer arkadaşlarımıza da ulaştırarak onları da bilgilendirelim.]

Bir yanıt yazın