KİLOLARINDAN KURTULUP MÜZİSYENLİĞE DÖNEBİLECEK

obezite ameliyatları (1) [640x480] obezite ameliyatları (2) [640x480]Aşırı kilolarından dolayı bir yıl önce müzisyenliği bırakan 34 yaşındaki Mehmet Erciyes, laparoskopik mide ameliyatından aldığı başarılı sonuçla müzik hayatına tekrar dönebilecek.

34 yaşındaki Mehmet Erciyes, aldığı aşırı kilolarından dolayı bir yıldan bu yana müzik yaşamına ara vermek zorunda kaldı. Çok sayıda zayıflama yöntemi deneyen ancak başarılı olamayan Mehmet Erciyes, Kayseri Özel Tekden Hastanesi’nde yaptırdığı laparoskopik mide ameliyatıyla, eski kilolarına ve müzik yaşamına dönebilecek.

Mehmet Erciyes ile aynı gün ameliyat olan bir diğer hasta Emine Birge (29) ise 98 kiloyken ameliyat olmaya karar verdi. Mehmet Erciyes gibi çok kez diyet yapmasına rağmen zayıflayamayan Emine Birge de, aynı ameliyatla bir yılın sonunda hedeflediği 60 kiloya ulaşabilecek. Ameliyattan dolayı umutlu olduğunu belirten Emine Birge, “Herhangi bir sağlık problemim yoktu ama çok az yememe rağmen insülin direncim yükseldiği için kilo alıyordum. Kilo vermeye çok kararlı olduğum için ameliyattan korkmadım, zaten korkulacak bir ameliyat da değildi. 60 kiloya düşmeyi hedefliyorum. Şu anda su ve elma suyuyla besleniyorum, herhangi bir açlık hissetmiyorum ve gayet de iyiyim.” diye konuştu.

BİR BUÇUK YILDA FİT OLACAKLAR

Ameliyatları gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Şenel de, her iki hastanın bir buçuk yılda fazla kilolarının yüzde 70’ini verebileceklerini söyledi. Op. Dr. Mahmut Şenel, ameliyat sürecini şöyle özetledi:

“Hastalarımızın ikisi de genç. Her şeyden önce fazla kilo nefes darlığı, hareket kısıtlılığı, sosyal yaşamda bozukluklara neden oluyor. Hastalarımız bu şikayetlerle bize başvurdu. Ameliyat kararı almadan önce diyetle kilo verip vermediklerini sorguladık. Daha önce defalarca kez diyet yapmalarına rağmen kilo vermediklerini söylediler. Ardından, göğüs hastalıklarına, kardiyolojiye, endokrinoloji bölümlerinden konsültasyonlar istedik. Onlar ameliyat olması için herhangi bir mani olmadığını belirtti. Başarılı bir ameliyat geçirdiler. Ameliyattan bir gün sonra su ve sıvı içecek alımına başladılar.”

Hastaların şu anki durumlarının iyi olduğunu belirten Op. Dr. Mahmut Şenel, “Hastalarımız ilk bir hafta su, meyve suyu ve ılık ıhlamur, daha sonra tanesiz çorba tüketecek. Bir aydan sonra da iyi çiğneyebilmek kaydıyla her şeyi yiyebilecekler. İnsan vücudunun buna adapte olması yavaş bir geçiş süreci gerektiriyor. Bir buçuk yılda fazlalık kilolarının yüzde 70’ini vermelerini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …