KAYSO Başkanı Boydak, “Irak ile Ticaret Normalleşme Yolunda”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Irak’ta ki durumun son bir hafta öncesine göre daha normale doğru gittiğini belirterek, “Üyelerimiz ve lraklı dostlarımızdan iyi haberler almaya başladık. En azından yeniden sipariş açabiliyorlar” dedi.kayso başkanı m.b. [640x480]

Önceliklerinin Irak’ın toprak bütünlüğü ve Irak halkının can güvenliği olduğunu açıklayan Boydak, “Tabi ki ben Musul’daki özel durumu çok yorumlayamıyorum ama necide ırak’ta hayat devam ediyor, ihtiyaçlar devam ediyor. Bizim en önemli dış ticaret ortağımız. Biz her zaman önceliğimizin Irak’ın toprak bütünlüğü ve oradaki vatandaşların yaşamlarını sürdürmeleri, mutluluk ve huzuru olduğunu söyledik. Ondan sonra iş zaten gelir. Bunu içtenlikle söylüyoruz çünkü Irak bizim hem komşumuz, hem akrabalarımız, hem de ticari olarak en önemli partnerimiz. Irak petrol rezervi bakımından dünyada 2-3 ülkeden bir tanesi. Doğal gaz kaynakları olarak baktığımız zaman daha henüz ne kadar rezerve sahip olduğu tahmin edilemiyor. İstikrarlı bir Irak’ın yıllık 150 milyar dolara yakın petrol ve doğal gaz ihracatı yapabilecek bir kabiliyeti var. Aynı zamanda Irak için de Türkiye’nin önemi çok büyük” dedi.

Bu gün sadece Kuzey Irak’a odaklanıldığını ama esas büyük pastanın Bağdat ve Basra bölgelerinde olduğunu ifade eden Boydak şunları söyledi: “Sanayicilerimizin hem ihracat yaparak, hem de oralarda küçükten başlayarak üretim faaliyetleri yapmasını da çok önemsiyorum. Kuzey Irakta Kayserili girişimcilerimizin olduğunu biliyorum ama bunu tüm ülkeye yaymamız lazım. Hükümetimizin de bu günlerde izlediği Irak politikası gayet ılımlı ve akıllıca. Bizde tüm bu gelişmeleri takip ediyoruz. İşin ve ticaretin olduğu yerde bereket olur, huzursuzluk olmaz. Bizim tezimiz bu. Bununla yolumuza devam edeceğiz.

İlk çeyrek büyüme rakamları gayet başarılı

Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 4,3’lük bir büyüme yakaladığını hatırlatan Başkan Boydak, “Dünyadaki konjonktür, komşularımızdaki durum, iç siyasetimizdeki olumsuz gelişmeler ve özellikle bir kesimin memleketimizin vaziyetini olumsuz gösterme çabalarına rağmen böyle bir büyüme rakamı gayet başarılı diye düşünmekteyim. Artık ikinci çeyrekte bitti, Temmuz ayına girdik. Bu çeyrekte de benzer bir durumla karşılaşacağımızı tahmin ediyoruz. Mayıs ayı verilerinde bir miktar gerileme olsa da bundan sonra Kasım ayına kadar bereketli bir dönem bekliyor” dedi.

Türkiye’nin temel sorunlarının başında cari açık konusunun geldiğini ifade eden Başkan Boydak, bu dönem cari açık rakamlarının makul halde seyrettiğini, kamu borçlanma ihtiyacının artmadığını, gayri safi milli hasılaya göre devletin borçlarının yüzde 35’in altına geldiğini belirterek, buna karşın özel sektör borcunun çok arttığını söyledi.

Özel sektörün borcu 200 milyar doların üzerinde

Bu gün özel sektörün borcunun 200 milyar doların üzerinde olduğunu açıklayan Boydak, “Bu borçların büyük ağırlığının bankalarımızın ve büyük sanayi kuruluşlarımızın yurt dışından sağladıkları kaynaklar olarak görülüyor. Şirketlerimizin borçları var ama döviz varlıkları da var, dövize endeksli varlıkları var. Onlara da baktığımız zaman durumun biraz daha rahatlatıcı olduğunu görebiliriz” dedi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …