Kayseri’nin Yürüyüş Rotaları ve Turizm Rehberi Hazırlanıyor

Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün talimatıyla yürütülen “Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi Projesi” çalışmalarına Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il Temsilcisi Davut Güleç, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Başkanı Rifat Postacı ve yardımcısı Osman Doğan’da katılarak destek verdi, bu konuda yaptıkları çalışmaları anlattı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya Vali Düzgün, Vali Yardımcısı Yasemin Özata Çetinkaya, tarihi ve kültürel mirası ile turizm potansiyeli yüksek ilçelerin kaymakamları ve ilgili kamu kurumlarının yöneticileri ile turizm sektörü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Düzgün, toplantının açılışında yaptığı  konuşmada,  turizm sektörünün son yıllarda dünyada ekonomik açıdan son derece hızlı gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Kayseri‘nin turizmine katkı sağlayacak yürüyüş rotalarının tespitine yönelik başlatılan çalışmalarda turizm sektöründeki paydaşlarla bir araya gelinmesini özellikle istediğini belirten Vali Düzgün, sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini önemsediğini ve projeye katkı sağlamalarını arzu ettiğini dile getirdi.

Türkiye‘nin dünyadaki 1 milyarı bulan turist hareketinden 35 milyonunu çekmeyi başarabilmiş, dünyanın en fazla turist kabul eden 7 ülkesinden biri olarak başarılı bir grafik çizdiğini ifade eden Vali Düzgün, şöyle konuştu:

“Bu turizm hareketliliği ile Türkiye‘ye gelen turist sayısı da giderek artıyor. Geçtiğimiz yıllarda dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen, turizmin önde gelen ülkelerinde turist sayısında azalma oluşurken Türkiye bu krizi en iyi şekilde atlatarak turist sayısını ve gelirini artırmayı başarmıştır. Gelen 35 milyon turistin içerisinden maalesef yüzde 1’in altında bir rakamı Kayseri‘ye geliyor. Kadim Kent olarak isimlendirdiğimiz, tarihi geçmişe, pek çok kültürel mirasa ve doğal güzelliğe sahip olan Kayseri‘nin turizmde de hak ettiği payı alabilmesi için bu çalışmaları hep beraber yapmalı ve birlikte çalışmalıyız. Turizmin gelişmesi için daha önce de bahsettiğim gibi 3 ana unsurun tamamlanmış olması gerekiyor. Birincisi kolay ulaşım, ikincisi yeteri kadar konaklama kapasitesine sahip olmak, üçüncüsü de tanıtım. Ulaşım bakımından Kayseri, ülkemizdeki pek çok vilayete göre avantajlı. Özellikle havaalanının şehre çok yakın konuşlanmış olması, uçaktan inen turistlerin 15-20 dakika içerisinde kalabileceklere otellerine ulaşması çok önemli. Erciyes Kayak Merkezi’nde ki otellere ve tesislere kısa sürede ulaşabiliyor olması çok ciddi avantaj. Karayolu konusunda da son yıllarda yapılan duble yollar ve yolların standartlarında yapılan iyileştirmeler sonucunda da Kayseri yine şanslı iller arasında yer alıyor. Diğer üçüncü ve bugünkü toplantımızın ana konularından birisi olan tanıtımla ilgili de bugüne kadar kuşkusuz pek çok çalışma yapılmış. Kültür Müdürlüğümüzün, Büyükşehir Belediyesi’nin ve özel sektörün çalışmaları olmuş. Ancak tanıtım faaliyetlerine biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor”

Vali Düzgün, proje çalışmalarını yürüten Ersin Demirel ve ekibinin Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Kültür Yolu Projesi ile ilgili olarak belediye yetkilileri ile de görüşerek gerekli koordinasyonu sağladığını ve işbirliğine gittiğini belirtti.

Yapılan tüm çalışmaların Kayseri‘nin bu alandaki değerini ve önemini ortaya çıkarmak adına gerçekleştirildiğini vurgulayan Vali Düzgün, turizm sektörü temsilcilerine çağrıda bulunarak görüş ve önerilerini mutlaka paylaşmalarını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Projemizde sadece şehir merkezi değil, Soğanlı’dan başlayarak Pınarbaşı‘ndaki Melikgazi türbesine kadar, Sultansazlığı Develi‘deki kültür varlıklarına, kervansaraylara kadar bütün ilçelerimizi kapsayabilecek geniş kapsamlı bir proje çalışması yürütülüyor. Bunun içerisinde doğal güzellikler bakımından, kültür varlıkları bakımından tüm detaylar hassasiyetle inceleniyor, üzerinde çalışılıyor. Yürüyüş rotalarından dağ bisikleti rotalarına kadar, tur otobüslerinin uğrayacağı yerlerden yaya olarak görülebilecek alanlara kadar alternatif rotalar üzerinde çalışılıyor.”

Vali Düzgün‘ün konuşmasının ardından Proje Koordinatörü  Ersin Demirel tarafınd1 (1) 1 (2) 1 (3)an toplantıya katılanlara Kayseri‘nin turizm rotalarının belirlenmesine yönelik çalışma hakkında sunum yapıldı.

Kültür turizminde kültür rotalarının çok önemli bir yeri bulunduğuna dikkati çeken Demirel, sunumunda kültür turları, doğaya yolculuk, alternatif turizm etkinlikleri kış sporları  ve tarihe yolculuk turları başlıklarını detaylarıyla anlattı.

Rotaların belirlenmesine yönelik Eylül ayından beri arazi çalışması yürüten ekipte yer alan Atıl Ulaş  Cüce de Kayseri’nin Kapadokya‘ başkenti olduğuna vurgu yaparak çalışmalar hakkında bilgiler verdi

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın