Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışacak

Ürünleriyle 100 yılı aşkın süredir Türk tüketicisinin hayatının ayrılmaz bir parçası olan ve Kayseri’de başarılı etkinliklere imza atarak ilin kültür turizminin gelişmesine büyük katkılarda bulunan Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Anadolu’nun zengin kültürünü ve mutfağını desteklemeye devam ediyor. Çok zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Kayseri’de, Nestlé, Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliği ile “Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışıyor” yöresel yemek yarışmasını düzenliyor.

Nestlé Türkiye’nin, Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa düzenleyeceği “Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışıyor” yöresel yemek yarışmasının öncesinde Nestlé Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Dominique Allier ve Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Kayseri Hilton Oteli’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Nestlé olarak Anadolu’nun çeşitli illerinde düzenledikleri aktivitelerle daha fazla ailenin günlük yaşantısının bir parçası olmak istediklerini vurgulayan Dominique Allier şunları söyledi: “Nestlé, Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri, İstanbul’da 1909 yılında ilk ofisimizi açtığımızdan beri Türkiye’de tüketicilerin yaşamlarında yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz. 1927 yılında, Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını Feriköy’de açtık. O tarihten bu yana yaptığımız yatırımlarla da Türk tüketicisinin ekonomik ve sosyal hayatını desteklemeye devam ettik. 100 yılı aşkın süredir bu pazarda varlığımızı sürdürmemizin en önemli nedenlerinden biri Türk kültürünü, geleneklerini ve tüketicilerin ihtiyaçlarını anlayıp, buna uygun ürünler sunabilmemiz”.

 Allier sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız nice yüzyıllardır bu topraklarda tüketicilerimizin hayatının bir parçası olmak. Köklü bir kuruluş olarak kültürel değerlere sahip çıkmak bizim en değer verdiğimiz sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Bu çerçevede Anadolu kültürüne sahip çıkarak,  bir süredir “Afiyet Olsun Türkiye” konseptiyle, Anadolu’daki tüketicilerimizle buluşuyoruz. Anadolu’nun zengin kültürünü ve mutfağını global deneyim ve uzmanlığımızla birleştirdiğimiz yeni ürün ve aktivitelerimiz ile buluşturarak tüketicilerimize sunuyoruz. Kayseri ilimiz de zengin mutfak kültürüyle Türkiye’nin sayılı illeri arasında yer alıyor. Nestlé Türkiye olarak Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzle birlikte düzenlediğimiz etkinlikte buradaki tüketicilerimizle buluşmak ve bu zengin kültüre destek veriyor olmak bize çok büyük bir mutluluk veriyor.”.

Dominique Allier’nin ardından söz alan Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş da Kayseri lezzetlerinin daha geniş ölçekli tanınması ve yeni ürünlere dönüşebilmesi için bu tür etkinliklerin çok önemli bir fırsat teşkil ettiğini belirterek, tüm katılımcılara ve etkinliğe destek olanlara teşekkürlerini iletti. Taymuş sözlerine şöyle devam etti: “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın kültür politikası gereği, yöresel yemeklerin ortaya çıkarılması, tanıtılması, gelecek nesillere aktarılarak yaşatılması hedeflerimiz arasındadır. Şehrimizin kültürel değerlerini korumak ve geliştirmek adına bu tarz etkinlikler düzenlemek büyük önem taşımaktadır. Nestlé’nin bir süredir devam ettirdiği Afiyet Olsun Türkiye konseptiyle, ilimizde düzenlediği “Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışıyor” yöresel yemek yarışması, zengin mutfak kültürümüzün desteklenmesi açısından oldukça anlamlıdır. Düzenlenecek olan yarışma ile Kayseri İlimizin bu zengin mutfak kültürünü bir kez daha gözler önüne sereceğiz. Bu ve buna benzer yarışmalar neticesinde dereceye giren yemeklerimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli otel ve restoranların yöresel mutfaklarına dahil edilmesi Müdürlüğümüzce önerilerek yerli ve yabancı turistlerin bu lezzetlerle buluşmaları sağlanacaktır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Kayseri kültürüne destek veren başarılı etkinliklerin yaygınlaşması en büyük arzumuz olup, bu tür etkinlikleri çeşitli kamu kurum/kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Nestlé gibi büyük firmalar ile gerçekleştirmek ilimizin gelenek ve göreneklerinin tanıtımında son derece faydalı olacağı inancındayız” dedi.

Önce yarışma, ardından Baha ile müzik ziyafeti

Nestlé Türkiye, Kayseri Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışıyor” yöresel yemek yarışması 17 Haziran 2012 Pazar günü saat 11’de Mimar Sinan Parkı’nda başlayacak. Katılımcılar gün boyu hünerlerini sergileyerek, yarattıkları özel Kayseri lezzetleriyle birincilik için yarışacaklar. Yarışmayı kazananlarının ödüllerine kavuşacakları törenin hemen ardından, akşam saat 17’de sevilen sanatçı Baha da Kayserililerle buluşacak ve muhteşem bir müzik ziyafeti çekecek.

Bir cevap yazın