Kayserili tüccarın yüzde 33’ü borç yükü altında

Kayseri Ticaret Odası’nın (KTO), tüccarlara yönelik çalışma yapmak amacıyla gerçekleştirdiği ankette bin 550 kişiye ulaşıldı. Birçok sorunun yöneltildiği tüccar profilinin belirlenmesi çalışmasında, tüccarın yüzde 33’ü önemli miktarda borcu bulunduğu ortaya çıktı. Tüccarın büyük bir bölümü tatile gidemediğini söylerken, yüzde 15.9’u ciddi sağlık sorunları bulunuyor.

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, odalarına kayıtlı tüccarların profilini belirlemek amacıyla odaları ile ABİGEM koordinatörlüğünde Kayseri Tüccar Profili çalışmasının tamamlandığını söyledi. Hiçyılmaz, araştırmanın odaya kayıtlı bin 550 tüccar ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldığını, Kayseri’nin 32 farklı bölgesinde araştırmanın yapıldığına dikkat çekti.

Mahmut Hiçyılmaz, bu çalışmanın en son 1997 yılında yapıldığını hatırlatarak, araştırmanın bütün sorularıyla birlikte bir kitapçıkta yayınlanacağını duyurdu. Başkan, yapılan ankette sorulan bazı sorular ve verilen cevaplarla ilgili oranları paylaştı ve şu bilgileri verdi; “Tüccarın yüzde 70,4’lük bölümü gazete okuduğunu belirtiyor. Yüzde 13’ü ithalat, yüzde 18,6’sı ihracat yapıyor. Yüzde 45,4’ünün ailesinde kendisinden başkasının geliri yok. Yüzde 67,9’u herhangi bir sivil meslek kuruluşuna üyeliği yok. Yüzde 15.9’u ciddi bir sağlık sorunu yaşıyor. Bu rahatsızlıkların başında tansiyon, kalp, şeker ve kolesterole bağlı şikayetler. Tüccarların yüzde 57’sinin evi kendisine ait. Yüzde 26,5’inin işyeri kendisine ait. Kayseri tüccarının yüzde 33’ü önemli miktarda borç bulunmaktadır. Tüccarın yüzde 27’si tatile gitmemiş, yüzde 39’u nadiren tatile gittiğini belirtiyor. Yüzde 61’i günlük 9-12 saat çalışıyor. 13-16 saat çalışanların oranı ise yüzde 14,6.”

Mahmut Hiçyılmaz, tüccarın yüzde 29’unun bir siyasi partiye üye olduğunu, yüzde 29’unun kitap okuduğunu belirtirken, yüzde 52’lik bölümünün sigara tiryakisi olduğuna dikkat çekti. Hiçyılmaz, tüccarın geleceği parlak sektörleri olarak bilişim, enerji, inşaat ve gıda sektörünü sıraladığını dile getirdi.

Yapılan anketin oda olarak üyelerine yönelik yapılacak çalışmalarda yol göstereceğini aktaran Mahmut Hiçyılmaz, tüccarın sorulara verdiği yanıtları dikkate aldıklarını belirterek, “Şuan itibarıyla bu sonuçtan sonra tüccarımız için neler yapabileceğimizi düşündük. Neler yapılması gerektiğini planladık. Öncelikle tüccarımızın ihracatçı olmasını hedefliyoruz. Eğitim, sosyal aktiviteler bazında çok ciddi çalışmalarımız olacak. Bunlar arasında farklı meslek alanlarında kurslarımız olmasını planlıyoruz” diye konuştu.Kayserili tüccar [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın