Kayseri’deki 1. Komando Tugayı’nın 2014 Kış Arazi Tatbikatı

zKayseri’de 1965 yılında kurulan 1. Komando Tugayı, 2014 Kış Arazi Tatbikatını başarıyla gerçekleştirdi. 

Melikgazi ilçesi Zincidere Mahallesi’nde konuşlu 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin terörle mücadelede en etkin unsurları arasında yer alan ve titizlikle eğitilen komandolar, 7 gün süren zorlu tatbikattan başarıyla çıktı. 

Tugaydan iki kol halinde hareket eden komandolar, zaman zaman yoğun kar yağışı, soğuk ve zor arazi şartlarında yaklaşık 200 kilometre yürüdü. 

Tatbikatın gerçeği aratmaması için Tomarza ilçesi Yeşilbağ köyü yakınlarına üst bölgesi kuruldu. Arazideki birliklerle irtibat ve koordinasyon buradan sağlandı. 

Geçici karargaha kurulan Türk Silahlı Kuvvetleri Harita Genel Komutanlığı tarafından geliştirilen çok amaçlı coğrafi bilgi sistemi ile askerlerin araziye çıkmadan önce arazi şartları hakkında bilgi almaları sağlandı. 

Ayrıca tatbikata karşıt kuvvet olarak katılan bir tabur, sürekli üst bölgesine ve arazideki birliklere taciz atışı ve sızmalarda bulundu.

Araziye konuşlanan topçu birlikleri de tugayda aldıkları eğitimi, manevra mühimmatı ile pratiğe döktü. Hava Kuvvetlerinden gönderilen 2 helikopter, birliklerin kullandığı topların başka yere sevkini sağladı. 

Farklı silahları kullanma konusunda özel eğitim alan komandolar, HK-33 piyade tüfeği, makineli tüfek, bombaatar, roketatar ve Keskin Nişancı tüfekleriyle manevra unsurlu yakın muharebe atışı yaparak, yeteneklerini sergiledi. 

Köylüler revirde tedavi edildi

Yeşilbağ köyü yakınlarına kurulan üst bölgesinde askerleri, köy sakinleri de yalnız bırakmadı.

Köyde yaşayan her yaştan vatandaş, askerleri ziyaret etti. Üst bölgesine ziyarete gelen vatandaşlardan sağlık problemi olanlar, kurulan revirden de yararlanma imkanı buldu.

Revirde bazı vatandaşların diş kontrolü yapılırken, yaşlıların ise tansiyon ve şekeri ölçüldü. Komandolar, ziyarete gelen köylülerle kumanyalarını da paylaştı.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın