KAYSERİ’DE TRAFİKTE ELEKTRONİK DENETİM SİSTEMLERİ ARTTIRILACAK

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, başkanlık ettiği Trafik Güvenliği İl Koordinasyon Kurul Toplantısı’nda, kentteki trafik güvenliğini artırmak amacıyla, kırmızı ışık ihlal tespiti, hız koridoru sistemi ve dönüş ihlali tespit sistemlerinin yer aldığı elektronik denetim sistemlerinin artırılacağını açıkladı.

Trafik Güvenliği İl Koordinasyon Kurulu 2’nci Toplantısı, Güvenli Trafik Derneği Başkanı Nazif Türkoğlu’nun ev sahipliğinde, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali Düzgün, toplantıda yaptığı konuşmada, insan hayatının her aşamaTRAFİK KOORDİNASYON (4) [640x480] TRAFİK KOORDİNASYON (1) [640x480] TRAFİK KOORDİNASYON (2) [640x480] TRAFİK KOORDİNASYON (3) [640x480]sında var olan trafik konusuna ve trafik konusuyla birlikte gelişen sorunların çözümüne yönelik yürütülen çalışmaları hassasiyetle takip ettiğini söyledi.

Her geçen gün artan trafik yükü ve sorununa karşı aynı şekilde çalışmalarında artarak devam etmesinin önemine işaret eden Vali Düzgün, bu konunun sadece kamu kurum ve kuruluşlarının sorunu olmadığını, trafik bilincinin toplumun tüm katmanlarını ilgilendiren ortak bir sorun olduğunu belirtti.

Trafik kazalarının can yakmaya devam ettiğini, ölümle sonuçlanmasa dahi bir kazanın olumsuz etkilerinin toplumun tamamını ilgilendiren sorunlara zemin hazırladığını anlatan Vali Düzgün, eğitim çalışmalarının yanı sıra bilimsel veriler ışığında trafik denetimlerinin daha etkili hale getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Eğitimle, ortak bilinçle çözebileceğimiz konuların yanında denetim yolu ile sonuç alacağımız kural ihlalleri de yaşanıyor. Kayseri’de 2012 yılında 282 bin 194 olan kayıtlı araç sayısı yüzde 5.6 artışla 2013 yılında 298 bin 446’ya ulaşmıştır. Artarak devam eden bu rakamlara karşı bizlerin de elektronik denetim sistemlerini daha yoğun kullanmamız gerekiyor. Bu amaçla, incelemeler sonucunda belirlediğimiz kavşaklarda ve güzergâhlarda elektronik denetim sistemlerini artıracağız. 13 kavşağımıza daha kırmızı ışık ihlali tespit sistemi, 6 güzergâhımıza hız koridoru sistemi, 3 büyük kavşağımıza da dönüş ihlali tespit sistemi kurulacak. Büyükşehir Belediyesi ile ön protokolünü imzaladığımız bu sistemler kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır.”

Trafik Elektronik Denetim Sistemleri’nin varlığının artırılmasının sürücüler üzerinde çok daha etkili olacağını düşündüğünü ve bu sayede trafik kazaları ile kazalara sebebiyet veren kural ihlallerinin minimize edileceğine inandığını dile getiren Vali Düzgün, “Tek bir amacımız var; bu güzel kentte yaşan herkesin sonu acıyla biten kazalara hiçbir şekilde karışmamasını sağlamaktır” dedi.

İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın ise, 2013 ve 2014 yılının dünya genelinde “Emniyet Kemeri ve Hız Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlatarak, Kayseri’de emniyet kemeri kullanımı alışkanlığının yüzde 50’ler seviyesinde olduğunun tespit edildiğini, bu yöndeki denetleme ve eğitim çalışmaları ile oranın daha yukarılara taşınmasını amaçladıklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi adına toplantıya katılan Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Naziksoy ise, belediye olarak trafik düzeni ve güvenliğine yönelik çalışmalara özel önem verdiklerini, yakın zamanda çevreyolu üzerindeki 20 kavşakta alt ve üst geçit yapımına ilişkin çalışmalara başlanılacağını anlattı.

Araç kullanırken cep telefonu kullanımının kas ve sinir sistemi üzerine etkisinin uygulamalı olarak anlatıldığı toplantıda, kurul üyeleri karşılıklı görüş alış verişinde bulundu.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın