KAYSERİ’DE NEVRUZ COŞKUSU

Nevruz Bayramı Kayseri’de coşkuyla kutlanıyor. Türk Cumhuriyetleri’nden ve Orta Asya’dan gelen öğrencilerin yöresel kıyafetleri ve yemekleriyle renk kattığı kutlamalarda, Vali Orhan Düzgün’ün, Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ile birlikte yaktığı Nevruz Ateşi’nin üzerinden atlaması, örste demir dövmesi ve yumurta tokuşturması Nevruz coşkusunu artırdı. Kayseri Valiliği ile Erciyes Üniversitesi birlikte Nevruz töreni düzenledi. Sabancı Kültür Sitesi önünde düzenlenen törene, Vali Orhan Düzgün, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Vali Yardımcısı Yasemin Özata Çetinkaya, Emniyet Müdürü Mustafa Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Mehteran Takımının gösterisinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Türk Devletleri’ne ait bayrakların yer aldığı Bayrak Gösterisi ilgiyle izlendi. Nevruz kapsamında 5 branşta düzenlenen spor turnuvalarından futbol branşında birinci olan Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerin kendi aralarında kurduğu futbol takımına Vali Düzgün kupa ve madalyalarını verdi.

Vali Orhan Düzgün, yaptığı konuşmada, bir bahar havasında güzel bir bahar bayramını kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını belirterek, “21 Mart Nevruz Bayramı kutlu olsun” dedi.

Nevruz’un kelime anlamı olarak “yeni bir günün dirilişi, baharın dirilişi ve varoluş” anlamlarına geldiğini ifade eden Vali Düzgün, “Birlik ve beraberlik, huzur içerisinde Nevruz’u kutlamak milletimiz adına son derece önemli ve gurur verici bir durum. Değişik dönemlerde Türk Cumhuriyetleri’ne yapmış olduğum ziyaretlerde Nevruz Bayramı’nın oralarda çok daha canlı ve geniş katılımlı kutlandığını gördüm. Bazı Türk Cumhuriyetleri’nde de 21 Mart, hatta 22 Mart’a sarkan günler resmi tatil olarak ilan ediliyor ve Nevruz Bayramı büyük bir katılımla heyecan içerisinde kutlanıyor. Nevruz, 21 Mart, aynı zamanda gece ve gündüzün eşit olduğu bir gün. Bu eşitlik, insanlar arasındaki eşitliği de güzel bir işaret. Yaratanın var ettiği bütün insanlar, bu dünyada eşit bir şekilde yaşam hakkına sahip” diye konuştu.

Nevruz’un aynı zamanda, kötülüklerden ve kötü sözlerden uzak, güzel sözlerin söylendiği, insanların birbirlerine güzellikle davrandığı bir gün anlamına geldiğini vurgulayan Vali Düzgün, bundan sonraki yıllarda da Nevruz Bayramı’nın ülkemizde çok güzel bir şekilde kutlanmasını canı gönülden arzu ettiğini dile getirdi.

Nevruz Bayramı etkinliklerine Kayseri’de misafir bulunan ve eğitimlerini sürdüren Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistanlı vatandaşların katılmalarının coşkuyu artırdığına işaret eden ve Nevruz’un tam anlamıyla kutlanmasına vesile olduğuna dikkati çeken Vali Düzgün, katılımlarıyla ve hazırladığı yöresel yiyeceklerle kutlamalara renk katan Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistanlı vatandaşlara teşekkür etti.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise üniversite bünyesinde 1000 civarında Türk dünyasından öğrenci ve öğretim üyesi bulunduğunu belirterek, önümüzdeki yıllarda bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini ve Erciyes Üniversitesi’ni Türk Dünyası Üniversitesi’ne dönüştürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Keleştemur, “Ne mutlu ki bize birlik ve beraberlik içerisinde Nevruz Bayramı’nı doyasıya kutluyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Düzgün, Nevruz ateşini yaktı ve ateşin üzerinden atladı. Örste demir döven Vali Düzgün, Rektör Prof. Dr. Keleştemur ile yumurta tokuşturdu.

 

Türk Cumhuriyetlerinden ve Doğu Türkistan’dan Kayseri’ye eğitim için gelen öğrencilerin açtıkları stantlarda, Vali Düzgün, katılımcılara pilav dağıttı. Sinor, Buuz, Zanza ve Özbek Pilavı gibi yöresel yemeklerin tadına bakan Vali Düzgün, beraberindekilerle birlikte Azerbaycanlı Ozan Höcet’in söylediği türküleri dinleyerek katılımcıların coşkusuna ortak oldu.

Nevruz Bayramı Kutlama etkinlikleri kapsamında, Orman Bölge Müdürlüğü’nün organizasyonunda Üniversite kampüsüne fidan dikildi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın