Kayseri Valisi Sanayicilerle Buluştu

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Sanayi Odası’nın (KAYSO) Meclis Toplantısı’na katıldı.  KAYSO Başkanı Mustafa Boydak ve Meclis Başkanı Nurettin Okandan ile yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Vali Düzgün sanayicilere hitaben bir konuşma yaptı.

Kayseri’nin ihracatında çok önemli bir rol üstlenen sanayicilerin sıcak ilgisini “Buraya ilk gelişimde pozitif bir enerjiyle karşılandım” sözleriyle açıklayan Vali Düzgün, Kayserili sanayicilere ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Sanayici ve işadamlarının kendi aralarında birlik ve beraberlik içerisinde bulunmalarının ve birbirlerini desteklemelerinin önemine işaret eden Vali Düzgün, Kayseri’nin bu anlamda Türkiye’de örnek gösterilen vilayetlerin başında geldiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her geçen gün Kayseri’nin ihracatının artması hem buradaki ekonominin gelişimi, hem istihdamın, hem de ihracata katkısı nedeniyle milli gelirimizin artması adına son derece önemli.  İnşallah önümüzdeki günlerde de bu oran artarak devam edecektir. Vergi Haftası sebebiyle aldığım bilgilerde de Kayseri’nin vergi gelirleri bakımından da Türkiye’nin önde gelen vilayetleri arasında yer aldığını gördüm. İhracat rakamına yaklaşık bir tutarda doğrudan vergi geliri olarak bu ülkeye, bu millete hizmet verilmesi için sizler tarafından katkı sağlanıyor. Ben bunun için de sizlere teşekkür ediyorum. İnşallah bu yıldan itibaren önümüzdeki yıllarda da sizlere hayırlı ve bol kazanç ve bunun sonucu olarak da daha çok vergi gelirinin ülkemize ve milletimize dönmesini arzu ediyorum.”

Kayserili sanayicilerin sadece vergileri ile değil, aynı zamanda hayırseverlilik bakımından Türkiye’ye örnek olduğunu dile getiren Vali Düzgün, göreve başladığından bu yana neredeyse her hafta bir açılış, temel atma ya da protokol imza törenlerine katılmasının bunun en canlı örneği olduğunu dile getirdi. Bu açıdan Kayserililerin çok büyük bir takdiri hak ettiğini vurgulayan Vali Düzgün, “Çok nadir de olsa ‘Bunlar hayır yapıyor ama bunu da vergiden düşüyorlar’ şeklinde yaklaşım olabiliyor. Aslında tam da böyle değil. Yüzde 100’ünün tamamının vergiden değil matrahtan düşüldüğünü kamuoyu tarafından yeterince bilinmediğini tahmin ediyorum. Ben bu cömertliğiniz ve hayırseverliliğiniz içinde teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmasının devamında markalaşmanın da önemine değinen Vali Düzgün, markalaşmanın giderek artmasını dileyerek şöyle devam etti:

“Sektöre girecek olan iş adamlarımız, şirketlerimizin özellikle ürünlerini tescil ettirmesi ve patent almalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kayseri’de bu anlamda 7 bine yakın marka var ve bunun giderek artması ve ulusal ölçekteki markaların da zaman zaman uluslararasında bilinen bir marka haline dönüşmesi ülkemiz ve ilimiz adına son derece önemli. Bu konuda özellikle inovasyon ve ARGE çalışmalarına yeterince önem veren firmalarımız olduğu gibi, bu durumun farkına yeni varan yada henüz bu konunun önemini kavramayan firmalarımız da olabilir. Bence bunun önemini her firmamızın her kuruluşumuzun fark etmesi gerekmektedir. Bugün Uzakdoğu’da ki bir elektronik firması Türkiye’nin ihracatının 2-3 katı ölçekte bir ihracat yapıyor. Günümüzden yaklaşık 15-20 yıl önce cep telefonlarıyla ilk tanıştığımızda çok basit sadece konuşma yapılabilen bir cihaz, bugün hem  cep telefonu hem televizyon hem fotoğraf makinesi hem ajanda hem bilgisayar haline gelmiştir. Belki bir arabanın bagajına sığdıramayacağımız sayıdaki ürünleri bugün bir cep telefonu içerisinde görebiliyoruz, taşıyabiliyoruz. Yine Çin’de, Organize Sanayi Bölgesi’nde bir firmanın çalışmalarını incelemek amacıyla ziyarete gittiğimizde 80 bin çalışanının olduğunu ve bunların sadece 16 bin çalışanının inovasyon ve ARGE biriminde görev yaptığını gördüm. 16 bin kişi bir firma için sadece yeni buluşlar, yeni öneriler, farkındalıklar ortaya koymak için gayret gösteriyor ve bunu da başarı ile sonuçlandırdığı zaman sadece kendi firması adına değil o ülke adına Türkiye’nin ciddi bir piyasaya sahip olabiliyor.”

Vali Düzgün, Kayseri’nin turizm konusunda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu yineleyerek turizmin aynı zamanda ticaretin ve sanayinin gelişimini de destekleyeceğine inandığını söyledi. Vali Düzgün, “Kayseri’ye sadece gezip görmek amacıyla gelen bir vatandaş buradaki üretilen ürünlerden veya sanayideki tesislerden etkilenerek belki burada bir ticaret ilişkisine girebileceğini düşünüyorum. Bu bakımdan da yönelimi buna açık olan sanayicilerimizin Kayseri’nin bu yönüne ağırlık verilmesi ve yatırım yapmasını arzu ediyorum.” dedi.

Konuşmasının son bölümünde Kayserili sanayiciler için önem taşıyan ulaşım konusuna da değinen Vali Düzgün, gerek Kayseri – Ankara Hızlı Tren Projesi gerekse Kayseri – Mersin Demiryolu Hattı Projesi’ni yakından takip ettiklerini belirterek bu projelerle ilgili olumlu gelişmeler yaşandığını aktardı.

Vali Düzgün, kendisini davet eden KAYSO Yönetimi ile sanayicilere teşekkür ederek, 2014 yılının sanayiciler açısından verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Vali Düzgün konuşmasının ardından sanayiciler ile hem sektör hem de genel konular üzerine sohbet ederek sanayicilerin sorularını cevaplandırdı.

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak ise, Vali Düzgün’e davetlerini kırmayarak toplantılarına katıldığı için teşekkür etti

Kayseri Valisi  Sanayicilerle (1) [640x480] Kayseri Valisi  Sanayicilerle (2) [640x480] Kayseri Valisi  Sanayicilerle (3) [640x480] Kayseri Valisi  Sanayicilerle (4) [640x480] Kayseri Valisi  Sanayicilerle (5) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın