KAYSERİ ŞEHİTLERİNE DUYGU DOLU KONSER

Kayseri’de Talas ilçe Belediyesinin şehrin kültürel mirasını gün yüzüne çıkarmak için hazırladığı, Kayseri yöresindeki şehitler için yakılan ve çoğu ilk kez duyulan 22 türkü ve ağıt konseri duygu dolu anlar yaşattı. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, bir şehit torunu olarak Kayseri Şehitlerinin Türküleriyle ecdadımıza sahip çıkan bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen gece, şehit fotoğrafları sergisiyle başladı. Tıklım tıklım dolan salona kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yönetmenliğini sanatçı Recep Ergül’ün yaptığı iki CD’den oluşan albümde eserleri seslendiren ulusal ve yerel sanatçılar Ali Rıza Binboğa, Mustafa Tatlıtürk, Binali İlgün, Şahin Arıkan, Harun Kayasandık, Süleyman Akbaş ve şiirleriyle Seyfullah Kartal geceye renk kattı.

Birbirinden güzel türkü ve ağıtlar salondakileri ve canlı yayında ekranları başındaki izleyicileri duygulandırdı. Zaman zaman dinleyicilerin de katıldığı ve yaklaşık 3.5 saat süren konserin sonunda sanatçılar birlikte Yemen Türküsünü seslendirdi.

Daha önce Yaman Dede Albümü ve Belgeseli, Liseli Şehitler belgeseli, Talas Nağmeleri, Talas Konakları belgeseli, hava sporları filmleri ve çeşitli bir çok tanıtım çalışmalarının ardından kişisel gayretleriyle Kayseri Şehitleri Türküleri albümünü 5 yılda derlediklerini belirten Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, “Allah’a hamdolsun ki bir şehit torunu olarak ecdadımıza sahip çıkan bir çalışma yaptık. Bu anlamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Tüm Kayseri’yi kucaklayan bir çalışma noktasında çok önemli bir program yaptık” dedi. Başkan Yıldırım, türkülerin yalan söylemeyeceğini kaydederek, “Özellikle analarımızın söylediği sözlerin samimiyeti tartışılmaz. Bugün 5 yılı aşkın çalışmamın moral ve mutluluğunu yaşıyorum. Klasik belediyeciliğin dışında sosyal ve kültür belediyeciliği yaptık. Belediyeciliği en iyi ve en modern şekliyle yaptık. Talas bugün ayrıcalığını gösterdi ve Kayseri’yi kucakladı. Biz her zaman yapılmayanları yapma heveslisi olduk.” diye konuştu.

Konserde sahne alan sanatçılardan Kayserili Ali Rıza Binboğa, şehitleri anma programında yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade ederken, bir diğer sanatçı Mustafa Tatlıtürk, şehitlere gösterilen ilgiden dolayı dinleyicilere teşekkür etti. Şiirleriyle geceye renk katan Seyfullah Kartal, ülkemizin bütün savaşlardaki şehitlerini andıklarını belirterek, Talas Belediyesine şükranlarını sundu. Albümün sanat yönetmeni Recep Ergül ise, gecenin canlı performanslarla duygu dolu anlar yaşattığını anlatarak, “Kayseri unutulmaz bir gece yaşadı” dedi. Konuşmaların ardından geceye katılan sanatçılara plaket verilmesiyle konser sona erdi.

KAYSERİ ŞEHİTLERİ (6) [640x480] KAYSERİ ŞEHİTLERİ (1) [640x480] KAYSERİ ŞEHİTLERİ (2) [640x480] KAYSERİ ŞEHİTLERİ (3) [640x480] KAYSERİ ŞEHİTLERİ (4) [640x480] KAYSERİ ŞEHİTLERİ (5) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın