Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş:“Piyasada 76 kalem ilaç yok”

Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş, piyasada 76 kalem ilacın bulunmadığını söyledi.

Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş, Türk Eczacılar Birliği’nin piyasada bulunmayan ilaçlar hakkında düzenlediği verilerinin doğru olduğunu söyledi. Ulutaş, “Son dönemlerde piyasada olmayan ilaçlarla ilgili olarak değişik kurumlardan açıklamalar geliyor. Eczacı Odası olarak her zaman spekülasyondan uzak durmak adına veriler ışığında açıklama yapmayı tercih ediyoruz. Son 1 yıllık dönemde 2014 ayının şubat ayına kadar olan süreçte bizim toplamış olduğumuz veriler piyasada olmayan ilaçlarla alakalı olarak rakamlarla bahsedilen kadar veya değişik kurumların ifade ettiği sürede çelişkiler oluşturuyor. Bununla alakalı olarak Türk Eczacılar Birliği’nin sistemini en doğru sistem olarak görüyoruz. Türk Eczacılar Birliği olarak eczacı meslektaşlarımız her Perşembe günü Sağlık Bakanlığı’na verilmek üzere verileri topluyoruz. Toplamış olduğu verileri de kendi değerlendirmesinden sonra Sağlık Bakanlığı’na iletiyoruz ve en sağlıklı veriyi de bu şekilde elde ediyoruz. Biz hastalarımızın ilaca ulaşamadığı üzerinden spekülasyon yapmak yada yerleri rahatsız etmek mantığı ile hiçbir zaman açıklama yapmıyoruz. Biz Türk Eczacılar Birliği’nden aldığımız verileri kendimizde değerlendiriyoruz. Eczanelerimize gelen hastaların da mağduriyetini görüyoruz” dedi.

Piyasada 76 kalem ilacın olmadığının altını çizen Ulutaş, vatandaşların bu konuyla ilgili ciddi mağduriyet yaşadıklarını kaydetti. Oğuzhan Ulutaş, “Ülkemizde ruhsatlı ürünlerin zamanla bazılarının piyasada olmadığını gözlemliyoruz fakat bunun çeşitli zamanları var. üretici ve ithalatçı firmalar tedarikçi sorunları yaşıyorlar. Etken madde bulunmadığı için üretilemeyenler bulunduğu gibi ekonomik nedenlerle de piyasaya bazı ilaçların sokulmadığına şahit oluyoruz. Bu konuda hasta mağduriyeti de bizi üzmektedir. Son Şubat ayı verilerimize göre yaklaşık olarak 135 kalem ürününün eksikliğinin Sağlık Bakanlığı’na iletilmiş olduğunu biliyoruz. 135 kalem ürünün üretilmemesinde farklı sebepler olabilir ama bunlar da üretilmemesinin resmi olarak belirlenememesinin yanı sıra birde yaklaşık 76 kalem ürünün de gerçekten piyasada olmadığını Türk Eczacılar Birliği’nin verilerinden anlaşılmış olmaktadır. 76 kalem ürünü piyasada yok derken şunu ifade etmeye çalışıyoruz. Bir ilacın eğer bir benzeri piyasada var ise biz o ilaca yok diyemiyoruz. Hastalar ilaca hiçbir şekilde ulaşamıyor ise o ilaç piyasa yok demektir” ifadelerini kullandı.

Piyasada bulunmayan ilaçlar hakkında da bilgiler veren Ulutaş, “Bunların hali hazırda da ruhsatları aktif olmadığı için piyasa yok diyoruz. 76 kalem piyasada bulunmayan ilaçlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Bunların 18 tanesini sistemik antibiyotikler oluşturmaktadır. 14’ünü kalp damar ilaçları, 2 tanesi kanser ilacı, 6 tanesi mide ve bağırsak ilaçlarının oluşturduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

z

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın