KASKİ: BAĞ VE BAHÇELERİ İÇME SUYU İLE SULAMAYALIM

Talas, Hisarcık, Kıranardı ve Hacılar gibi yerleşim yerlerinde su sıkıntısı yaşandığını belirten KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, “Kış ve ilkbahar mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle bağ ve bahçeler susuz kaldı. Vatandaşlarımız bu susuzluğu içme suyu ile gidermeye çalışıyor. Sonucunda da susuzluk meydana geliyor,” dedi.

Şebeke suyunun bağ ve bahçe sulamak için değil, insanî tüketim amaçlı kullanılması gerektiğini vurgulayan Batukan, “Suyun bilinçsiz kullanılması sonucunda birçok vatandaşımız Ramazan ayı gibi kutsal bir ayda susuzluk çekiyor. Bir başka vatandaşın kul hakkına girmemek için suyumuzu israf etmeden kullanalım,” diye konuştu.

Hisarcık, Talas, Hacılar ve Kıranardı gibi bölgelerde yaşanan su sıkıntısının KASKİ’den kaynaklanmadığına dikkat çeken Batukan, “Kış ve ilkbahar mevsiminin kurak geçmesinden dolayı kaynaklarda azalma oldu. Fakat bizim söz konusu mahallelere verdiğimiz su oranında hiçbir azalma yok. Verilen su, vatandaşın ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilecek durumda. Ama ne yazık ki bizim içme suyu amaçlı sunduğumuz suları, bazı vatandaşlarımız bahçe sulamasında kullanıyor. Öyle ki Hisarcık mahallesindeki 3,5 metre olan su depomuzun seviyesi yarım saat içerisinde neredeyse sıfıra düştüğünü görebiliyoruz,” dedi.

Bu sıcak yaz mevsiminde, üst kotlarda oturan komşuları da düşünerek su tüketimi yapmamız gerektiğini vurgulayan Batukan  “Vatandaşlarımıza şu uyarıyı bir kez daha yapmak istiyorum; bu aylarda özellikle bağ ve bahçe sulamalarında dikkatli davranmalıyız. Çünkü Talas, Hisarcık, Kıranardı ve Hacılar’ın üst kotlarında olan abonelerimiz, alt kesimlerde oturan bağcıların ağaç, sebze ve yeşil alanları içme suyu ile suladıkları için susuz kalmaktadırlar. Önemle rica ediyorum içme suyumuzu, amacı dışında kullanmayalım ve kullananları uyaralım,” diye konuştu.z

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …