KALP HASTALARI RAMAZAN’DA SPORA ARA VERMELİ

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Kalp Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Basri Erdoğan, kalp hastalarını ramazan ayında spora ara vermeleri konusunda uyardı.

Ramazan’da spor yapmanın sıvı kaybına neden olacağını belirten Kalp Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Basri Erdoğan, özellikle kalp hastalarına spora ara vermeleri konusunda uyarıda bulundu. Hava sıcaklığı ve uzun saatler aç kalmanın beraberinde spor yapmanın, ritim rahatsızlıklarına ve tansiyon problemlerine neden olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Erdoğan, “Genç ya da yaşlı, oruç tutanların ramazan ayında spor yapmaları sakıncalı. Çünkü bünye uzun saatler aç kalıyor ve havalar çok sıcak.” dedi.

KALP HASTASI OLMAYANLAR DA SPOR YAPMAMALI

Kalp rahatsızlığı olmayanların da ramazan boyunca spora ara vermesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Erdoğan, “Beslenme ve dinlenme için akşam 8 ile gece 3 buçuk arasında kısa bir süre kalıyor. Bir de bunun arasına sporu eklerseniz vücudunuzu çok zorlar. Bu nedenle kalp hastası olmayanların bile, günlerin çok uzun ve sıcak olduğu bu günlerde spora kesinlikle ara vermesi gerekir. 60 yaşın üzerindeyse kesinlikle ara vermesinde büyük fayda var.” diye konuştu.

SADECE YÜRÜYÜŞ

Kalp hastalarının dövüş ve takım sporlarından kesinlikle uzak durmalarını öneren Doç. Dr. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kişinin spor gibi bir alışkanlığı varsa, akşamları iftardan en az 3 saat sonra yürüyüş yapabilir. Mide doluyken spor yapmak eforda soruna neden olabildiği gibi tansiyon düşüklüğüne ve kan şekerinde oynamalara neden olabilir. Bu nedenle iftardan hemen sonra yürüyüşe çıkmamakta fayda var.”

DİNLENMEK VE RAHAT GİYİNMEK DE ÖNEMLİ

Kalp hastalarının bunun yanı sıra, gün içinde dinlenmeye ve giyimlerine de dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Erdoğan, “Kalp hastaları bu havalarda rahat, açık renkli vücudu kasmayan, gevşek, bol giysiler giymeli ve günde en az 3 litre su tüketmeye dikkat etmeli. Gün içinde vakit bulunabiliyorsa öğlen ya da başka bir zamanda vücudun dinlendirilmesi çok faydalı olur. Ancak uyku saatlerinin yemek sonrasına getirilmemesi gerekir.” ifadelerini kullandı.h_b_erdogan [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …