Kabe’yi isabet ettirmeyenin namazı geçersiz olur

Kayseri İl Müftülüğü Personel Müdürü ve Akkışla eski Müftüsü Şaban Çakır, namaz kılacaklar için büyük önem taşıyan kıblenin tayini konusunda şakül, pusula, karınca yuvaları gibi klasik yöntemlerin yanı sıra, akıllı cep telefonları, uydu görüntüleri ve internet gibi teknolojik ürünlerden de yararlanıldığını bildirdi.

Özellikle Ramazan aylarında camilerde bilgisayar, internet, sinevizyon gibi teknolojik ürünleri kullanarak vaaz vermesiyle tanınan Müftülük Personel Müdürü Şaban Çakır, Kayseri Meydanı’ndaki Bürüngüz Camisi’nde yine bilgisayar, internet ve sinevizyon eşliğinde verdiği vaazda bu kez İstikbal-i Kıble’yi (Kıble’nin tayini) konusunu anlattı.

Çakır vaazında, “Bugün burada İstikbal-i Kıble’yi anlatacağım. Ayet-i kerimede Cenab-ı Allah buyuruyor ki, ‘Ey Resulüm, bundan sonra yüzünü Mescidi-i Haram tarafına çevir’ diyor. Biliyorsunuz eskiden, yani bu ayet gelmeden önce Peygamberimiz ve Müslümanlar, namazlarını Kudüs‘teki Mescid-i Aksa‘ya doğru durarak kılıyorlardı. Bu ayetin geldiği yere mescit yapılmış ve adı Kıbleteyn mescidi, yani ‘İki Kıbleli Mescit’. Bazı insanlar namazlarında Kabe’yi isabet ettirmiyor, Kabe’yi isabet ettirmezse namaz geçersiz olur” dedi.

Çakır, şunları kaydetti:

“Kabe ne tarafta, Mescid-i Haram ne tarafta bilmiyorsak, kıblemizi bilmiyorsak bunu nasıl tespit edeceğiz? Bilgisayar, internet kitaplarda geçmiyor ama artık kıbleyi bunlarla tespit edebiliyoruz. Android olan telefonlarla da çok çabuk bulabiliyoruz. Teknoloji o kadar ilerlemiş ki uydudan bizim içinde bulunduğumuz cami işaretlenmiş. Burada kıbleyi belirleyen Mescid-i Haram’a giden bir çizgi ile milim sapmadan kıblemizi belirleyebiliriz. Eğer bulunduğunuz bölgenin kıble açısını, koordinatlarını bilirseniz pusula ile de kıbleyi belirleyebilirsiniz. Eğer o da olmadı Şakül ile belirlenebilir. Bulunduğunuz bölgenin takvimlerinde kıble saatini bulun, bakın burada yani Kayseri‘de 12.27’de. Güneşli bir havada saat 12.27’de Şakülü tuttuğunuz zaman, gölge ne tarafa ise kıble o yöndedir. Yeter ki bulunduğunuz yeri ve kıble saatini bilin.”z

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …