Jain Sürdürülebilir Tarımı Destekliyor

Kuraklık tehdidi, Dünya’nın ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri. Dünyanın en büyük mikro sulama firması olan Jain Sulama Sistemleri, bu kritik soruna, tarıma olan bütünsel yaklaşımı ve çevre duyarlılığı ile çözüm üretiyor ve sürdürülebilir tarımı, ürünleri ile destekliyor.

Tarımsal kuraklık ve su kaynaklarının doğru kullanımı, Türkiye’nin yanı sıra, dünya tarım gündeminin de ilk sıralarında yer alıyor. Türkiye’de  25 milyon hektar tarım arazisi bulunuyor. Bu arazilerin büyük bölümü ancak kışın yağış alıyor ve 5,3 milyon hektarı sulanabiliyor. Sulanabilen alanların tamamında bilinçli ve öngörülebilir tarımsal uygulamalar söz konusu değil. Zira sulanan 5,3 milyon hektar arazinin 4 milyon hektarı salma sulama adı verilen vahşi sulama yöntemiyle sulanıyor. Ne var ki, salma sulama sisteminde, verimlilik yüzde 30 olarak kaydediliyor. 4 milyon hektarlık bu arazinin damlama ya da yağmurlama yöntemi ile sulanması durumunda, sulanabilecek arazi miktarını ülkemizde 12 milyon hektara çıkarmak mümkün.

Bu noktada, ilkel sulama metotlarına karşı Jain’in öncülük ettiği Akıllı Tarım anlayışıyla geliştirilen sulama sistemleri, tarımsal sürdürülebilirlik adına yapılmış çalışmalar olarak öne çıkıyor. Jain Sulama Sistemleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürdürülebilir, çevre dostu ve verimlilik sağlayan ürünleri ile çiftçilerin çözüm ortağı oluyor.

Ayrıca, ülkemizde  suyun verimli kullanımı yüzde 75-85 olan yağmurlama sulama ile, 900 bin hektarlık bir alan sulanırken, verimliliği yüzde 90-98 olan damla sulama ile sadece 424 bin hektarlık bir alan sulanmakta. Damla ve yağmurlama sulama ile %50’ye varan su tasarrufu sağlanırken, enerjiden de %40’a kadar tasarruf sağlanabiliyor.

Jain Sulama Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Can Adamoğlu; Modern sulama ile tarımın girdilerinden olan; sulama, gübreleme, işçilik ve enerjiden tasarruf ile ülke ekonomisine yılda minimum 18,5 milyar $ kazanç sağlanabileceğini belirtti. 2013 yılında 8.000 çiftçiye sulama konusunda eğitim veren Jain, 2014 yılında yapacağı projeler ile 15.000 çiftçiye sulama eğitimi vermeyi planlıyor.

Bu bağlamda sunduğu sulama sistemleri ile Jain, kaynakların sürdürülebilir kullanımına doğru önemli adımlar atmaya devam ediyor. Üreticilere akıllı tarım konusunda çözümler geliştiren Jain Sulama Sistemleri, uzmanların sesine kulak veriyor ve gelişmiş modern sulama sistemleri ile hem Türkiye’nin su kaynaklarını korunmasına yardım ediyor hem de çiftçilerin daha verimli sulama yapmalarını destekliyor.

Jain Sulama Sistemleri Hakkında

Dünya’nın en büyük mikro sulama firması olarak toplam 76 ülkedeki 16 adet üretim tesisi ve 64 ofisi ile 45 yıldır tarım sektörüne katma değer sağlayan Jain, Türkiye faaliyetlerine 2008 yılının sonunda başladı. Kısa zaman içinde 220 bayi ve her bölgede hizmet veren uzman satış ekibi, ürün müdürleri ve proje ekibi aracılığıyla Türk çiftçisi ile buluştu. 2010 yılında Adana’da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde 36 dönümlük arazi üzerine kurulan fabrikada yerli üretime başladı.

Jain Sulama Sistemleri bugün Jain, NaandanJain, Valley, Raphael, Chapin ve Galcon markaları ile sektörde teknolojik sulama anlamında Türk çiftçisine en geniş ürün portföyünü tek çatı altında sunuyor.z

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın