İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Kayseri İl Koordinasyon Kurulu’nun 2014 yılı 3’ncü dönem toplantısı Vali Orhan Düzgün’ün başkanlığında yapıldı. Kayseri’deki yatırımları ve sektörel gelişmeleri değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Valilik Yatırım ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya ilçe kaymakamları, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.

Vali Düzgün, toplantıya katılan yöneticilerin Ramazan Ayı’nı tebrik ederek başladığı konuşmasında, 2014 yılı yatırımları hakkında bilgiler verdi.

İl genelinde 30 Haziran itibariyle mahalli idareler yatırımları hariç toplam 468 proje için öngörülen 580 milyon ödenekten yaklaşık 190 milyon lirasının harcanarak yüzde 33 gerçekleşme oranına ulaşıldığını belirten Vali Düzgün, “Yatırım yapılan ana sektörlerimizden eğitim sektöründe 90 proje için 175 milyon lira, sağlık sektöründe 25 proje için 13 milyon lira, ulaştırma sektöründe 82 proje için 69 milyon lira, tarım sektöründe 99 proje için 132 milyon lira, enerji sektöründe 33 proje için 63 milyon lira, turizm sektöründe 15 proje için 7 milyon lira, diğer kamu hizmetlerine ait sektörlerde de 124 proje için toplam 118 milyon lira olmak üzere toplam 468 proje için 380 milyon liralık 2014 yılında ödenek ayrımı yapılmıştır.” dedi.

Mahalli idarelerimiz tarafından da 30 Haziran itibariyle 253 milyon liralık yatırımın öngörüldüğünü ve 114 milyon liralık bir harcama yapıldığını ifade eden Vali Düzgün, şöyle devam etti:

“İlimiz genelindeki yatırımları birleştirdiğimizde toplam 706 proje için ayrılan ödenek 834 milyon lira olup, bugüne kadar yaklaşık yüzde 36 oranında gerçekleşme sağlanmıştır. En önemli projelerimizden bazıları, Devlet Su İşleri tarafından yürütülmekte olan sulama ve baraj projelerimiz, Develi başta olmak üzere, Sarıoğlan, Bahçelik ve diğer ilçelerimizde yürütülen projeler. Yine 1583 yataklı şehir hastanesi projemiz. Geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanımız da yerinde inceleme yaptı, inşallah buranin da iki yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor. Yine turizm sektöründe de Büyükşehir Belediyemiz tarafından Erciyes Master Planı doğrultusunda yürütülen projede bugüne kadar yapılan yatırımlara yeni ilaveler ve konaklama tesisleri yapılmak suretiyle Erciyes’ in yakın bir zamanda sadece Türkiye çapında değil dünya çapında da bir kış turizm merkezi olabilmesi için çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca, Arkeoloji Müzesinin de yine kale içerisine taşınmak suretiyle yeni müze yapılması çalışmaları da devam ediyor ve 2015 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.”

Koordinasyon Kurulu üyelerine Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlatan ve buna ilişkin Bakanlık genelgesi doğrultusunda Valilik genelgesi yayınlandığını dile getiren Vali Düzgün, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları çerçevesinde çalışmaların yürütüldüğünü hatırlatarak İl ve ilçe Seçim Kurulu talepleri doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşların her türlü yardım ve desteği sağlaması gerektiğine dikkati çekti.

Toplantıda, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ile temsilcileri, Kayseri’de yürütülen ve programlanan yatırım ve projelerle ilgili toplantıya katılanlara bilgiler verdi.il koordinasyon (6) [640x480] il koordinasyon (3) [640x480] il koordinasyon (4) [640x480] il koordinasyon (5) [640x480]il koordinasyon (1) [640x480] il koordinasyon (2) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …