“Hükümetimizden KOBİ’lerimize Düşük Maliyetli Kredi Talep Ediyoruz”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Mart ayı olağan meclis toplantısı Oda konferans salonunda yapıldı. Toplantıya meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, hafta sonu yapılacak yerel seçimlerin Kayseri’ye ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunurken, seçime katılan tüm adaylara başarılar diledi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, ülke gündeminin çok hızlı ilerlediği şu günlerde iş dünyası olarak işlerini daha iyi yapma mücadelesi içerisinde olduklarını belirterek, 1200’e yakın üye sayıları ile hem üretim, hem katma değer hem de ödedikleri vergiler ile ülke ekonomisine katkı sağladıklarını söyledi.

Bundan sonra kur ve faiz artışlarında fazla dalgalanmalardan ziyade pozitif yönde gelişmeler beklediklerini ifade eden Boydak, “Tabi bir taraftan da dış dünyadaki gelişmeleri izleme zorunluluğumuz var. Özellikle ABD’de ki finansal hareketlerden bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin çok fazla etkilendiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan Ukrayna Kırım krizinde hem Rus parasında hem de Ukrayna parasında ciddi bir değer düşüşü yaşandı. Bu süreçten ülke olarak bizde etkilendik ama biraz daha rahattık. Önümüzdeki dönemde bu büyük fotoğraf içerisinde Türkiye’nin herhangi bir çatışmaya girmeden, diplomatik kanallarla, hak ve hukukumuzu en üst düzeyde koruyacak şekilde çalışmaların devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Yeni yasa çerçevesinde Mart ayı sonuna kadar şirketlerin genel kurullarını yapma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Boydak, yönetimlerde herhangi bir değişiklik öngörülmediği takdirde genel kurulların Bakanlık temsilcisi çağrılmadan da yapılabildiğini belirterek, bu konuda bir hatırlatma yapmak istediklerini söyledi.

Başkan Boydak, Kayseri’de kapasite kullanım oranlarının makul seviyelerde olduğunu, iç politikada yaşanan karışıklıklara rağmen özel sektörün işinin başında olduğunu ve üretimlerine devam ettiğini, bunun da dayanıklı bir ekonomiye sahip olduklarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Son dönemlerde yapılan anlaşmaların dikkatlice yapılması gerektiğini, özellikle konut alış ve satışlarda yapılan anlaşmalara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Boydak, “Maalesef son dönemlerde insanlarımızın bu konularda mağdur olduklarını, firma isimlerinin küçük nüans farkları ile yanlış yazılarak insanların alım-satımlarda mağduriyete uğradıklarını, taahhütlerin yerine getirilemediğini duymaktayız. Birde finansal ihtiyaçlarımızı muhakkak finans kuruluşlarından temin edelim. Borçlarını ödeyemeyen firmalar,  finansal sektör dışında bazı yerlerden para alarak borçlarını ödeme gayreti içerisine girmemeleri lazım. Maalesef Kayseri gibi sanayinin canlı olduğu illerde bu yönde duyumlarımız var. Borçlanmalarımızı resmi kurumsal yerlere yapalım. Bu konuda mağdur olan çok sayıda işadamı var. Bu konuyu hatırlatmak istedim” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan tarafından Halk Bankasından küçük esnafa yüzde 5 maliyetle kredi verileceğinin açıklandığını, bu konuda kendilerinin de talepleri olduğunu açıklayan Boydak, “Eğer bu konuda sanayimizi göz önüne alarak hükümetimiz gerek Halk Bankası gerekse başka bankalarımız üzerinden böyle limitli krediler öngörürlerse buna biz çok teşekkür ederiz ve alkışlarız. Bu bize can suyu olur. Alt limiti 250 bin TL, üst limit 500 bin TL olarak bu imkanlar küçük ve orta boy işletmelerimize de sağlanırsa bundan çok büyük memnuniyet duyarız. Bu konuda hükümetimize açıkça talebimizi yapıyoruz. Bu noktada Başbakanımızın bir himmeti olursa KOBİ’ler olarak büyük bir memnuniyet duyarız” diye konuştu.

Ağaç ürünleri üreten şirketlerin sigorta yapma zorunlulukları yönünde bir takım şikâyetler aldıklarını ve bu konuda bir araştırma yaptıklarını açıklayan Boydak, kendilerine Sigorta Genel Müdürlüğü’nden  GRC Howden Reinsurance Brokers isimli şirketin adını verdiklerini, bu şirkete müracaat edildiği takdirde işletmelerin sigortalarını yaptırabileceklerini söyledi.

Başkan Boydak, sanayicilerin gerek iç piyasa gerekse dış piyasa ile iş yaparken istihbarat çalışmalarını iyi yapmaları gerektiğini, bu konuda iyi çalışma yapmayan firmaların mağdur olduklarını, hatta zamanla ortadan kalktıklarını belirterek, “Bu dönem bu konulara azami dikkat edelim. Mal sattığımız firmaları iyi tanıyalım. Mallarımız nereye nasıl gidiyor bilelim. Teminat istemek artık ayıp değil, teminatlarımızı alalım. Yüzde yüz güvendiğimiz firma ise diyecek bir şey yok. Hele hele firmalarımızın büyük oranda varlıklarını birkaç firmaya dağıtıp toto oynamanın da bir manası yok. Bu sonuçta el emeği göz nurumuz. Bu kaynaklar sadece bizlerin değil, neticede memleketin parası. Burada ailemize yada ortaklarımıza karşı şahsi sorumluluklarımızda var. Benim ricam istihbarat çalışmalarına azami dikkat edelim. Artık bu çalışmalarda eskisi gibi değil, çok kolay hale geldi. Çalıştığınız bankalardan anında bu bilgileri alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Bu gemiyi yüzdürmeye devam edeceklerine, bıkmadan, usanmadan, azimle işlerini yürüterek firmaları nesilden nesile devredeceklerine dikkat çeken Başkan Boydak, sanayiciler olarak yaşadıkları şehri geliştirme misyonları olduğunu ve bu sorumluluğu her zaman üzerlerinde hissettiklerini belirterek, bundan sonra bu misyonu sürdüreceklerini söyledi.

Dünya ekonomisinin yüzde 30-35’i’nin Amerika’da olduğunu ve uzak doğudaki sermaye gruplarının büyük bir kısmının Amerikalıların elinde olduğunu belirten Başkan Boydak, Amerika’nın Türk işadamları açısından büyük bir pazar olduğunu, burada tüketimin sınırsız olduğunu, onun için sanayicilerin ümitsizliğe düşmeden azimle çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Son olarak hafta sonu yapılacak yerel seçimlerde adaylara başarılar dileyen Başkan Boydak, Kayseri’de centilmenlik ve sükûnet içerisinde geçen bu sürecin başka illere de örnek olması temennisinde bulunarak, seçimi kazanan adayların rozetlerini bir kenara bırakarak tüm halka hizmet götürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Bir yanıt yazın