Hayati Yazıcı KTO ödül gecesinde konuştu, ”Demokrasilerde paydaşlara yer yok”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Demokrasilerde paydaşlara yer yok”dedi.

Kayseri Ticaret Odası’nın (Kto) düzenlediği “Gelecek Kayseri’de Ödül Gecesi”ne Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ak Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, davetliler ve Ticaret Odası üyeleri katıldı. Geceye davetli olduğu halde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başka bir programa katıldığı için katılamayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sesli ve görüntülü bir mesajla davetlilere seslendi.

Ödül gecesinde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, toplumda toplum içerisinde yer alan unsurların hükümetin paydaşı gibi davranma hakkının olmadığını söyledi. Yazıcı, “Demokrasi paydaş gibi davranmayı kabul etmez. Türkiye ekonomisi ürettiği hizmetlerle savunma sanayisi ile büyük bir devlet durumunda. Modern topluluklarda insan haklarından bahsederiz. Bütün bu özellikleri gördüğümüzde olup bitenleri de 3 çerçevede değerlendiririz. İnsanın güvenliği önemledir. Devletin güvenliği insanın güvenliğinden başlar. Devlet güvenlik mahkemelerini kaldırdık. Kötü muameleye karşı sıfır tolerans üzerine çalışma yaptık. Faili meçhullerin üzerine gittik. Hukukun ve adaletin en üstün güç olarak demokrasiyi takviye ettik. Bu gün 28 Şubat. Türkiye 17 yıl önce 28 Şubat denen bir korkuyu yaşadı. Devletin milletin şeması içerisinde faaliyet gösteren milli güvenlik kurulu, cumhuriyet hükümeti başbakanına talimat verdi. Demokrasilerde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet egemenlik hakkını seçimlerde kullanır. Türkiye’nin siyasi geleceğinden toplum mühendisliği, darbe tarzı anlayışlar belirleyici durumdaydı. Ebetteki bizim sosyal hayatsızın örgütlü olması demokrasinin bir gereğidir. Dernekler vakıflar olacaktır, cemaatler olacaktır. Ama hiçbir toplumda sosyal hayat içerisinde var olan unsurların ve yapıların hükümetin paydaşı gibi davranma hakkı yoktur. Paydaş gibi davranma demokrasinin kabul edeceği bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Kayseri’nin ticarette olduğu gibi eğitimde de rol model olarak alındığını bildirdi. Kayseri ticaretinin gelişmesi için ulaşım yollarının gelişmesi gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, bu nedenle yüksek hızlı trenin Kayseri’ye gelmesi için de çaba harcadıklarını ifade etti.

Kayseri’de 40 iş adamının ödüllendirildiği gecenin açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da, ülkede yaşanan son zamanlarda yaşanan olayların iş dünyasını tedirgin etiğini söyledi. Huzur ve güven ortamının son dönemlerde Türkiye’ye kazandırdıklarının inkar edilemeyen bir gerçek olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, “Ülkemizin bu dönemde nereden nereye geldiği göz ardı edilmemelidir. Ekonomik istikrarımızın bozulması bazı iç ve dış mihrakları sevindirebilir. Ancak, başta iş dünyası ve reel sektör olmak üzere herkes bundan zarar görecektir. İstikrar, iş dünyası için çok önemli. Çünkü biz biliyoruz ki ticaret ancak huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılabilir. Biz; hiçbir oluşumun milli iradeye müdahalesini doğru bulmuyoruz. Müdahale dönemlerinin çok gerilerde kaldığını düşünüyor ve hükümetleri değiştirme yerinin sandık olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin uluslararası camiada imajını bozacak, itibar kaybına uğratacak girişimlerden özellikle uzak durulmasını istiyoruz. Biz; kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştiren bir zihniyetin artık Türkiye’de geçerli olmamasını temenni ediyoruz. Biz farklı düşünen insanların ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ ortak paydasında birleşmelerini ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda hareket etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından başarılı 40 işadamı ve yatırımcıya ödülleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ak Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından verildi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın