HAMİLELİK DÖNEMİNDE GRİBE DİKKAT!

Son bir aydır, ülkemizde grip salgını yaşıyoruz. Çalışanı, ev hanımı, doktoru, gebesi, bebeği ayırt etmeden herkesi etkilemekte. Kuş gribi, domuz gribi derken bu salgına da başka bir virüs neden oldu: H2N3.

İnsanın hayat kalitesini düşüren grip, bir de gebeliğin anne adayına yüklediği yükle birleşince daha çekilmez bir hal almaktadır. “Bebeğime grip zarar verir mi, kullandığım ilaçlar zararlı mı?” kaygılarına neden olur.

Hamilelik döneminde grip olan gebelere önerilerde bulunan Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Burak Yücel şunları söyledi:”Grip virüsü son derece bulaşıcıdır. Virüs taşıyan kişi ile aynı oda da bulunmak dahi hastalığa yakalanmak için yeterli olabilir. Solunum yollarına geçen virüs, ani ateş yükselmesi, titreme, baş ve kas ağrıları, genel bir kırgınlık, gözlerin yaşarması ve yanması, kuru öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık genellikle bir hafta kadar sürebilen belirtilerle, bazen daha ağır solunum yolları hastalıklarına dönüşümle de seyredebilir.

Anne adaylarına ilk önerimiz, gebelik döneminde mümkün oldukça hastalık oluşmadan önlem almaları yönündedir. Bunun içinde anne adaylarının yapması gerekenler;

Anne adayı, vücut direncini artırmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeli, bol miktarda su ve sıvı içecekler almalıdır.

Vücudun savunma sistemini güçlendirici A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminleri içeren yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, havuç yanı sıra portakal, limon, greyfurt gibi meyveler tüketmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici yüksek oranda E vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, kuru baklagiller yeterince tüketilmelidir.

Vücut direncini yüksek oranda düşüren stresten uzak kalınmalıdır.

Mikropla karşılaşmamak için elleri yıkamak, grip olan kişiler ile aynı ortamı paylaşmamak basit ama etkili önlemlerdir.

Grip virüsü normal koşullarda bebeğe geçmesi beklenen ve bebekte istenmeyen durumlar yaratan bir hastalık değildir. Bu konuda anneler yoğun endişe içine girmemelidirler. Gripte komplikasyon oluşmamış ise antibiyotik tedavisi gerekmemektedir. Hekim tarafından seçilen gebelik için uygun rahatlatıcı burun ve boğaz spreyleri güvenle kullanılabilir. Ağrı ve ateş yüksekliği için parasetamol türevi ilaçlar güvenle alınabilir.

Ancak bazen grip, zatürree gibi hayatı tehdit eden durumlara yol açabildiğinden, özellikle de hamilelikte hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Aşağıdaki koşullarda mutlaka bir hekime danışılmasında fayda vardır:

*38 derecenin üzerinde ateşhamilelik [640x480]

*Soluk alıp vermede güçlük

*Vücutta döküntüler

*Ciddi göğüs ağrısı

Grip ile ilgili tartışılan bir konuda grip aşısının gebelikte kullanımı ile ilgilidir. Gebelik döneminde aşı uygulaması güvenli kabul edilir. Dünyada ve ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde tüm gebeleri aşılamanın gereksiz olduğu sonucuna varılmıştır. Virüs ile karşılaşma riski yüksek sağlık personeli, öğretmen, bankacı gibi toplum hizmeti gören, kişilerde aşılama önerilebilir.”

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın