GIDA MÜHENDİSİ UZAYA CV GÖNDERDİ

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, gıda alanında yaşanılan sıkıntılar  hem özel hem de kamu sektöründeki  istihdam sıkıntılarını dile getirmek için yeni bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik ile seslerini duyurmak isteyen gıda mühendisleri, gıda sektöründe yaşanılan sıkıntıların ve bu sıkıntıları gidermek için çalıştırılması gereken teknik personelinin gıda mühendisleri olduğunu belirten dövizler ile Gıda Mühendisleri Odası  Mecidiyeköy hizmet binasından  Cevahir Alış- Veriş Merkezine yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş esnasında sloganları ile gıda mühendisleri bakanlığa istihdam konusunda sıkıntılarını dile getirdiler.

AVM önünde toplanan gıda mühendisleri yaptıkları basın açıklamasında, özel sektördeki sıkıntılarından bahsederek özellikle kamu atamalarının usulsüz olduğuna değindiler. Açıklamada kamu atamalarında 60-65 puan ile Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendislerinin atamaları gerçekleştirilirken 90 puan ile Gıda Mühendislerinin açıkta kaldığı, gıda sektöründeki problemlerin gıda mühendisi ataması ile gerçekleştirilecek etkin denetimle ortadan kalkacağı vurgulandı. Ayrıca teknik olarak Gıda Mühendislerinin istihdam edilmesi gerekilen bir çok alanda başka meslek gruplarının görevlendirildiğini söylediler.

Basın açıklaması sonrası açıklamlarda bulunan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Sedat KURU, “ Gıda Mühendislerinin sesleri duyulmuyor, bu konuda mutsuzluk yaşamaktayız. Özel sektörde yetkilerimiz başka meslek gruplarına dağıtılıp kısıtlanırken, kamu atamalarında ise ikinci plana atılmaktayız. KPSS de yüksek puanlar almamıza rağmen kırsal bölgelere bile atamalarımız güç olmakta. Kamu denetimleri yetersiz olduğundan özel sektörde söz sahibi olamamakta ve firma sahiplerinin uygun olmayan talepleri karşısında mesleğimizi icra etme güçlüğü yaşamaktayız.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Planlama ve Müfredatı Oluşturma Komisyonunun birkaç ay önce çıkardığı Gıda konusundaki hijyen eğitim programlarında eğitimci olarak Hemşirelik Yüksek Okulu ve Sağlık Yüksek Okulu meslekler olmasına karşın  gıda mühendisliğinin yer almadığını üzülerek görmekteyiz. Bu yanlışı ilgili mercilere iletmemize rağmen hala çözüm üretilmemiştir. “ şeklinde konuştu. Açıklamaların ardından üzerinde kişisel özgeçmiş ve diplomaların bulunduğu onlarca balon, Gıda Mühendisleri tarafından gökyüzüne bırakıldı.GIDA MÜHENDİSLERİ  (4) [640x480] GIDA MÜHENDİSLERİ  (1) [640x480] GIDA MÜHENDİSLERİ  (2) [640x480] GIDA MÜHENDİSLERİ  (3) [640x480]

Bir yanıt yazın