ERKEN DOĞAN BEBEKLER KÖR OLMASIN

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Musa Karataşgüler, ROP (Prematüre retinopatisi) tedavisi ile erken doğumda önemli risk faktörlerinden olan körlüğün tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi.

26 ile 32 hafta arasında ve 1.5 kilogramın altında doğan bebeklerde körlük riski olduğunu belirten Tekden Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Musa Karataşgüler, uyguladıkları ROP lazer tedavi yöntemi ile bebekleri kör kalmaktan kurtardıklarını ifade etti. Bebeklerde göz damarlarının ancak 38’inci haftadan itibaren gelişmeye başladığını belirten. Op. Dr. Musa Karataşgüler, “Bebek erken doğunca tamamlama işini dışarıda yapmaya çalışıyor. Ancak hiçbir ortam anne karnındaki gibi olmaz. Dolayısıyla dışarıda problem oluşabiliyor, o yolu tamamlamaya çalışırken kanamalar ve tıkanmalarla birlikte geri dönüşümsüz körlük ortaya çıkabiliyor. Bebek 5-6 aylık olduğunda anne çocuğun takip edemediğini algılıyor. Ancak o aşamadan sonra iş işten geçmiş oluyor.” diye konuştu.

YARIM SAATTE KÖRLÜĞE SON

26 – 32 hafta arasında doğan çocuklarda mutlaka göz muayenesi yapılması gerektiğini kaydeden Özel Tekden Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Musa Karataşgüler, bu aralıktaki çocukların yüzde 1’lik kısmının körlük riski altında olduğuna dikkat çekti. ROP tedavisinde uygulanan lazer ile yüzde 1’lik kısmın tamamına yakınının görme sorununu engellediklerini dile getiren Op. Dr. Musa Karataşgüler, “Uygulamada çoğunlukla genel anestezi tercih ediliyor ama biz hastanemizde çocuğu damla ile lokal anestezi altına alıyoruz. Toplamda iki gözün lazer müddeti yarım saat sürüyor. Bebeği anesteziden sonra yeni doğan bölümünde müşahede altında tutuyoruz. Stabil bulgular normalse bebeği kısa sürede gönderiyoruz ve 1 hafta sonra ilk muayeneye çağırıyoruz. Daha sonraki süreçte de muayene aralıkları artıyor. Çocuk okula gidecek çağa gelse bile onu takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın