ERCİYES’TE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI

Türkiye’nin 81 ilinde Sarıkamış şehitlerini anmak için düzenlenen yürüyüşün en anlamlısı Erciyes’in 2200 rakımlı tepesinde gerçekleştirildi.

Kayseri Valiliği, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda Erciyes dağı piknik alanı ile tesisler bölgesindeki yaklaşık 3 kilometrelik alanda gerçekleştirilen yürüyüşe,  milletvekilleri  İsmail Tamer, Yaşar Karayel, Vali Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı  Mehmet Özhaseki, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, komutanlar, emniyet mensupları, federasyon temsilcileri, spor kulüpleri, izciler, dağcılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Özellikle havanın güneşli olması nedeniyle yürüyüşe vatandaşların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Programda bir konuşma yapan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Türk Milleti’nin büyük zorluklar çektiğini ve bu uğurda yüz binlerce şehit verildiğini söyledi. Çanakkale’de ülkenin kurtuluşu için verilen şehitler kadar, Sarıkamış’ta da şehit verildiğini dile getiren Düzgün, “Enver Paşa komutasındaki askerlerimiz, Ruslara karşı koymak üzere hareket ettiler. Bugün burada Güneşli bir havamız var ama Kars’ta Sarıkamış’ta o gün, sıfırın altında 10-20 derecelerde, tipinin etkisinde pek çok askerimiz ve gencimiz şehit oldular. Ama birçoğunun, belki de ayağında ayakkabısı bile yoktu. Yemen’den gelen gençlerimiz yazlık kıyafetleriyle o bölgeye doğru yol aldılar. Bugün tabi onları minnetle ve şükranla anıyoruz. Burada, biz devlet yöneticilerine ve idarecilerine önemli görev düşüyor. Verdiğimiz kararların on binleri, yüz binleri nasıl etkileyebildiğinin bir göstergesi de, Sarıkamış’ta verilen 90 bin şehidimizdir. Kayseri’de, Erciyes Dağı’nda o günün şartları kadar zor olmasa da, çocuklarımıza ve gençlerimize o bilinci verebilmek amacıyla sembolikte olsa, bu yürüyüşü düzenledik. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Ülkenin dört köşesinde binlerce şühedanın kanının olduğunu ve altında izler taşıdığını kaydeden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise “Dünyanın dört bir tarafından bu bayrak inmesin, bu ezan dinmesin diye şehit olan tüm büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Bu coğrafyanın dört bir köşesinde mutlaka ya hüzünlü bir anı ya da bir macera var ve her bir köşesinde burayı vatan yapmak için ölen binlerce şühedanın kanı var, altında izleri var. Bu açıdan bakıldığı zaman ülkemizin dört bir tarafı adeta açık hava müzesi gibi. İnsanların hayatında iyi ve kötü günleri olduğu gibi, şehirlerin de hayatında iyi ve kötü günler vardır. Ülkelerin de hayatında hüzünlü, acılı ve sevinçli günleri vardır. Bu yaşadığımız coğrafya hepimizin sığındığı bir coğrafyadır. Bizlere düşen onları rahmetle anmak. O günlerin hatırasına uygun davranmak ve gençlerimize mutlaka bu milli ruhtan bir eser taşıyarak onlara iz bırakmaktır” ifadelerini kullandı.

Şehitlerin hatıralarına sahip çıkılması gerektiğini belirten Özhaseki, “Bizlere düşen onların hatıralarını yaşatmak, unutmamak ve unutturmamak. Biz ne kadar güçlü olursak, etrafa o kadar ışık saçarız. Cenab-ı Allah bir daha o zor günleri göstermesin. Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Türkiye’nin dört bir tarafında, İslam coğrafyasında ve Türk diyarlarında kalan tüm şehitlerimize bir kere daha Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici’de yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl Sarıkamış anma programı gerçekleştirildiğini hatırlatarak bugün de Sarıkamış’taki Türk askerinin fedakarlığını duyurmak amacıyla 81 ilde bu tür organizasyon gerçekleştirildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından şiirler okunup dualar edildi.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın