ERCİYES ÜNİVERSİTESİNE ÇOCUK KALP HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ MERKEZİ KURULUYOR

ALMAN DOKTORLAR ERÜ (3) [640x480] ALMAN DOKTORLAR ERÜ (1) [640x480] ALMAN DOKTORLAR ERÜ (2) [640x480]Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi Merkezi kurulması çalışmalarına başlandı. Almanya Justus –Liebig Giessen Üniversitesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümünün de destek vereceği merkezin, birkaç yıl içerisinde kurulması hedefleniyor.

Karşılıklı eğitim ve işbirliği çalışmaları çerçevesinde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümüne gelen Giessen Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü öğretim üyeleri, bilgi ve deneyimlerini meslektaşları ile paylaştı.

Meslektaşları ile bir hafta süre ile ameliyat ve anjiyo işlemlerine giren misafir öğretim üyeleri, Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümünün gerek teknik ekipman, gerekse çalışan bakımından iyi bir donanıma sahip olduğunu belirttiler.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazmi Narin, pediatrik kardiyolojide hastalara daha iyi hizmeti verebilmek için sürekli kendilerini yenilediklerini ve Avrupa’da bu konuda isim yapmış üniversiteler ile sürekli işbirliği halinde olduklarını söyledi.

Giessen Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü ile karşılıklı eğitim konusunda iyi bir işbirliğine sahip olduklarını kaydeden Prof. Dr. Narin, Türkiye’nin değişik üniversitelerinden gelen meslektaşlarına ve Almanya’dan ekip olarak gelerek kendileri ile birlikte bir hafta süre ile işlemlere katılan meslektaşlarına teşekkür etti.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Baykan da, Giessen Üniversitesi ile yaptıkları işbirliği ve gayretlerin tamamının uzun bir yaşam beklentisi olan kalp hastası çocukların daha sağlıklı olmaları ve ailelerinin mutluluğu için olduğunu söyledi.

“Her canlı doğan 1000 çocuktan 8’i tedavi gerektiren kalp hastası”

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım Üzüm ise, gerek ülkemiz, gerekse dünyada çocuklarda doğuştan kalp hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Üzüm, “Her canlı doğan bin çocuktan 8’i tedavi gerektiren kalp hastalığı ile doğuyor. Bu az bir rakam değil. Bunların bir kısmı ameliyatsız olarak pediatrik kardiyologlar tarafından çözülüyor. Tedavi gerektiren kalp hastalıklarının önemli bir kısmı ise ameliyat gerektiriyor, operasyon gerektiriyor” dedi.

Kalp hastalıklarının tedavisinde konjenital kalp hastalıkları cerrahisi yani doğumsal kalp hastalıkları cerrahisinin önemli bir yer tuttuğunu, bunun erişkin kalp hastalıklarının cerrahisi ile karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Üzüm, “Erişkin kalp cerrahisinden tamamen farklı olan konjenital kalp hastalıkları cerrahisinin birbirinden tamamen ayrılması gerekiyor. İnşallah bizde, Kayseri’de böyle bir ünite kuracağız. Buradaki merkezimiz Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi Merkezi olacak. Biz mevcut ünitemizde bunu kurarken Almanya’da Giessen Üniversitesi’ni örnek almış olacağız. Oradaki bir yapının bir benzerini kurmak istiyoruz. Bu merkez için arkadaşlarımızın bize verdiği desteğe teşekkür ediyorum. Bir hafta kliniklerini kapatıp gelip burada bizlerle çalışıyorlar. Bu bizim için sevindirici durum. İnşallah Erciyes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi merkezini bir kaç yıl içerisinde kurmuş olacağız” diye konuştu.

“Çocuklar her şeyden önemli”

Almanya Justus –Liebig Giessen Üniversitesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Dietmar Schranz, çocukların ve çocuk sağlığının her şeyden önemli olduğunu ve hastalıklarında en iyi şekilde tedavi edilmeleri için hiçbir şeyden kaçınmamak gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Schranz, “Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümüne çok teşekkür ediyorum. İyi bir kadroya, iyi bir teknik imkana sahipler. Çok güzel de işler yapıyorlar. Biz buradaki ziyaretimizde onlarla beraber ortak çalışmalar yaptık. Bilgi, deneyim ve tecrübelerimizi paylaştık. Fakat yine geleceğiz. İşbirliğimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

Almanya’dan gelen ekibin Çocuk Anjiyo Ünitesindeki işbirliği çalışmasına katılan Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Birgül Varan ile Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Başpınar da, Erciyes Üniversitesi’ndeki meslektaşlarına teşekkür etti.

Prof. Dr. Hakan Akıntürk başkanlığındaki 5 kişilik Almanya Justus –Liebig Giessen Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi ekibi, Erciyes Üniversitesi’ndeki çalışmalarını tamamladıktan sonra Kayseri’den ayrıldı.

Bir cevap yazın