Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Erciyes Üniversitesi Ölçme Değerlendirme Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı başladı

Erciyes Üniversitesi Ölçme Değerlendirme Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı başladı

Erciyes Üniversitesi “Ölçme Değerlendirme Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı” başladı. Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Erciyes Üniversitesi’nde kalite sürecine 1990’lı yıllarda başlandığını ve büyük özveri gerektiren bu süreçte; üniversitelerinin gerek kalite, gerekse araştırma-geliştirme çalışmalarında önemli yere geldiğini kaydetti.

Radisson Blu Otel’de düzenlenen çalıştaya, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Doğan ve Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Akın Ünal, kalite komisyonu üyeleri ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Çalıştay Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, çalıştayın açılış konuşmasında, yatırımların en kıymetlisinin insana yapılan yatırım olduğunu kaydetti.

Rektör Yardımcısı Yıldız, “Bunun bilincinde olan üniversitemiz yönetimi bir Araştırma Üniversitesi Kimliği ile YÖK tarafından da son derece önemsenen kalite çalışmaları kapsamında tüm öğretim elemanlarının ‘Ölçme Değerlendirme Eğitimi’ ve ‘Eğiticilerin Eğitimi’ süreçlerini planlamış bulunmaktadır. Bu çerçevede ERÜ Kalite Komisyonu tarafından 30 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihlerinde ‘Ölçme Değerlendirme Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı’ düzenlenmiştir. Bu çalıştayın amacı, bütün eğitim birimlerindeki öğretim elemanlarına yönelik düzenlenecek olan Ölçme Değerlendirme Eğitimlerinde görev alacak eğiticilerin yetiştirilmesidir. Bu çerçevede çalıştaya üniversitenin tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının ölçme değerlendirme komisyon üyeleri ve bölümleri temsilen birer üyeden oluşan yaklaşık 150 civarında öğretim elemanı katılmaktadır. Böylece, öğretim elemanlarının eğitimdeki ölçme değerlendirme ile ilgili bilgileri güncellenmiş ve evrensel kabul görmüş yeni yöntemler de tanıtılmış olacaktır. Yeni bilgilerle donanmış olan bu eğiticiler de kendi birimlerinde bulunan diğer öğretim elemanlarına bu çalıştaydakine benzer eğitimlerle yeni kazanımlarını aktaracaklardır. Aynı zamanda, bu eğitimler sonunda verilen belgelerin, öğretim elemanlarının ERÜ Akademik Yükseltme ve Atama Ölçütlerine puan olarak yansıtılması için çalışmalar başlatılmıştır” dedi

Konuşmasında Erciyes Üniversitesi’nin araştırma üniversitesi seçilmesi konusuna da değinen Prof. Dr. Yıldız, “Ülkemizdeki 10 Araştırma Üniversitesinden birisi olan Erciyes Üniversitesi birçok konuda olduğu gibi ‘Ölçme Değerlendirme’ ve ‘Eğiticilerin Eğitimi’ çalıştaylarını düzenleyip tüm öğretim elemanlarını sürece dâhil ederek bir ilki gerçekleştirmektedir. Üniversitemizin söz konusu başarıları elde etmesinde ve bu çalıştayın düzenlenmesinde insanüstü gayretle çalışan ve önemli roller üstlenen, başta Kalite Komisyonu Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Alçı ve Kalite Komisyonu Sürekli İyileştirme Grubu üyeleri olmak üzere, tüm komisyon üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasında Erciyes Üniversitesi’nin kalite sürecine 1990’lı yıllarda başladığını, uzun ve özveri gerektiren bu süreçte üniversitelerinin gerek kalite, gerekse araştırma-geliştirme çalışmalarında önemli yere geldiğini kaydetti. Rektör Güven, “Hepinizin bildiği gibi Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından üniversitelerde bir dış değerlendirme süreci başlatıldı. Bu dış değerlendirme sürecine geçen yıl 20 kadar üniversite dâhil edilmişti. Bu 20 üniversite arasında Erciyes Üniversitesi de yer almıştı. Bu yılda süreç 50 üniversite de devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da diğer üniversitelerde devam edecek. Üniversitelerde dış değerlendirme süreci 3 yıl içerisinde tamamlanacak ve 5 yılda bir tekrarlanacak. Bu süreçte, üniversitemizin değerlendirildiği takım tarafından çok önemli ve olumlu tepkiler aldık.  Bu da Erciyes Üniversitesinin kaliteye verdiği önemin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Tabi Erciyes Üniversitesi’nde bu kalite çalışmaları sadece Yükseköğretim Kalite Kurulunun kurulmasından sonra başlamadı. Aslında 1990’lı yıllara kadar uzanmaktadır. İlk çalışmalar belki ISO 9001 çalışmalarıyla başladı. Daha sonra bazı birim veya bölümlerin akreditasyonu süreci ile devam etti. Erciyes Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu kurulmadan önce kendi komisyonunu kurmuş olan bir üniversitedir. Dolayısıyla kalite süreci üniversitemizde yeni başlayan bir süreç değil. Ama son zamanlarda biraz daha kurumsal bir kimliğe kavuşmaya başladı. Bütün Türkiye’de de bunun böyle olmasını diliyorum. Bu süreçler uzun ve özveri gerektiren süreçler. Burada kalite komisyonumuzun değerli üyeleri var. Onların çok büyük emekleri var. Emek sarf etmeye devam ediyorlar. Onlara da teşekkür ediyorum” dedi.

Erciyes Üniversitesi’ne YÖK tarafından verilen araştırma kimliğinin üniversitede yaratacağı artılara değinen Rektör Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erciyes Üniversitesi’nin son on yılda, özellikle eğitim alt yapısını tamamladıktan sonra, kendisini bir araştırma üniversitesi olarak konumlandırması, üniversitenin araştırma üniversitesi olarak belirlenmesi sürecinde önemli fayda sağlamıştır. Tabi ki kendinizi böyle tanımlamanız dışında, sizin böyle görünüyor olmanızda önemli. Ve nihayet en son YÖK tarafından tespit edilen ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen 10 araştırma üniversitesinden birisi olarak da mükâfatlandırıldık. Bunun önümüzdeki yıllarda birçok katkılarını ve faydalarını göreceğiz. Ama bizimde yükümlülüklerimizi artıran husus var. Bu husus, daha fazla araştırmaya, daha fazla araştırmacı yetiştirmeye, ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik çalışmalar yapmaya bizi sevk etmektedir. Erciyes Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaların dünde bir örneğini gördük 3. kez Erciyes Teknopark, 5-9 yaş grubunda üst üste birinci seçildi. Tabi bu birçok parametre değerlendirilerek yapılan bir seçim. Buda üniversitemizdeki iyi yapılan çalışmaların bir sonucu.”

Açılış konuşmaların ardından çalıştay eğitim sunumları ile devam etti.

Çalıştay, 01 Aralık Cuma günü 18.00 ‘de yapılacak kapanış töreni ile sona erecek.

Göz Atabilirsiniz.

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri

Abdullah Gül Üniversitesi 12’nci Sıraya Yükseldi Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” …