ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DEPREM ARAŞTIRMA LABORATUVARI

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ile Melikgazi Belediyesi arasında imzalanan protokol ile yaptırılan Deprem Araştırma Laboratuvarı Merkezi törenle açıldı.

Açılış törenine; Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alçı, Deprem Araştırma Müdürü Doç. Dr. Fatih Altun, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Melikgazi Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikmen, Ak Parti Melikgazi İlçe Başkanı Timur Barlas, Melikgazi Belediye Meclis Üyeleri, Üniversite öğretim üyeleri, öğrenciler, Belediye Birim Müdürleri ile muhtarlar iştirak etti.

Binaların olası depremdeki risk durumu ve sağlamlıklarını inceleyecek laboratuardan isteyen vatandaşlarında faydalanabileceğini ifade eden Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, deneyimli akademik kadro, son teknolojik cihaz ve araçlarla donatılan laboratuvarda yapıların projeye uygun beton ve zemin kontrolünün yapılabileceğini belirtti.

Deprem Araştırma Müdürü Doç. Dr. Fatih Altun ise böyle bir tesisin ve bilimsel laboratuvarın Kayseri de bulunmasının hem üniversite hem de Kayseri ve bölge şehirler açısından bir kazanç olduğunu kaydetti.

Belediye ile üniversite işbirliğine güzel bir örnek sergilediklerini ve Erciyes Üniversitesi ile birçok ortak çalışma gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Mevcut binaların projeleri üzerinden zemin ve yapı elemanlarından örnekler alınarak analiz yapılarak risk durumları belirlenecektir. Melikgazi İlçe sınırları içerisinde bulunan yeni veya eski yapılar ya da hasarlı evlerin olası deprem durumları belirlenecektir. Sonuç itibari ile Melikgazi İlçesinin Deprem Risk Haritası çıkarılacaktır. Bina güvenliğinden endişe eden vatandaşlarımız bu laboratuvardan yapısal tetkik isteyebilecekler, binasının projeye uygunluğunu, beton sertliğini, malzemesini, yapıda kullanılan diğer inşaat malzemelerin uygunluğunu test ettirebileceklerdir. Bu laboratuvarda ayrıca zemin kontrolü de yapılabilecektir. Daha da önemlisi bu laboratuvar bir eğitim merkezi olacak ve mühendislik fakültesi öğrencileri için bir araştırma merkezi olacaktır”

Açılış sonrası laboratuvar deneyinde bir beton blokta deprem baskı uygulaması yapılarak 7 şiddetindeki bir depremin yavaşlatılmış hali gerçekleştirildi. Açılışa iştirak eden davetliler deprem araştırma merkezi hep birlikte gezerek Merkez müdüründen bilgiler aldılar.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın