Erciyes Dağı’ndaki bayramlaşmada Filistin için dua

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Erciyes Dağı’nda düzenlediği bayramlaşma programında Filistin ve Filistin halkı için dua edildi.

Erciyes Dağı Tekir bölgesinde kış turizm tesisleri önünde gerçekleştirilen programda bayramlaşmanın yanı sıra İsrail’in saldırısına maruz kalan ve çok sayıda vatandaşını kaybeden Filistin halkı için eller semaya açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yaptığı konuşmada Filistin halkına yapılan zulmü unutmayacaklarını ve onlara destek olacaklarını dile getirerek, bu dünyada herkesin sınavının farklı olduğunu ifade etti. Özhaseki, Filistin’de yaşayan Müslümanların sınavının da mübarek bir ayda, bayramda bombalar altında hayatlarını kurtarma, yakınlarını kaybetmeme adına yaşam mücadelesi vermek olduğunu belirterek, “Oradaki kardeşlerimiz hayatlarını kaybediyor. Büyük bir acı ve zulüm altındalar. Onlar için dua etmek, fiili ya da kalbi olarak onlara destek vermek için burada böyle bir bayramlaşma düzenledik. Bayramlaşma için bir araya geldik ama Filistinli kardeşlerimiz için dua etmiş olduk. Buradan yaptığımız dua ile Allah’ımız İslam aleminin başında bulunan belaları defetsin. Aramızda birlik ve beraberlik versin. Hep birlikte dua edelim. Filistin’de oradaki Müslümanlara karşı yapılanlara tepkimizi gösterelim. İslam aleminin başındaki kara bulutlarının bir an önce gitmesi için duaya davet ediyorum.” dedi.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, bir aylık Ramazan ayından, manevi atmosferin ardından bayramı yaşadığımızı belirterek, şunları söyledi: “Bir buçuk ay önce mantı festivalinde bugünün randevusu verilmişti. Bu bayramı Erciyes’te şenlik içinde yaşamak için program hazırlamıştık. Ama Filistin ve diğer İslam ülkelerindeki acı ve gelişmeler bu programı iptal ettirdi ve dua etmeye yönlendirdi. Filistin’de yaşananları da yakından takip ediyoruz. İsrail’in Filistin’deki Müslümanlara yağdırdığı mermilerin ardından broşürler dağıtılmış. Çocuklar bu broşürleri okumak için gittiklerinde şehit ettikleri Filistinlilere isim listesi vermişler. Bunun amacı psikolojik bozgunluk vermek olduğunu öğrendik. İnşallah onların bu niyetleri ve amaçlarına ulaşamayacaklar.”

AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, katılımcıların bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, “Biz sükûnet ve huzur içinde bayram kutluyoruz ama Filistin’deki kardeşlerimiz acı içinde ve İsrail’in zulmü altında bayram kutluyor. Üç gencin ölümünü bahane ederek topluca Filistinlilere saldırıyor. Hamas bunu kendilerinin yapmadığını söylemesine rağmen İsrail kadın çocuk demeden insanları, Filistinlileri katlediyor. Bu insanlık suçudur. Toplu cezalandırma var. Eğer ortada bir suç varsa, hukuktaki prensibe göre suçlu kimse o bulunur ve cezalandırılır. Ama topluca bir millet cezalandırılamaz.” şeklinde konuştu.

Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, programa katılanların bayramını kutlayarak, şunları söyledi: “Şu anda gönlünde, aklında, beyninde ve her şeyi ile beraber Gazze’de acıyı hisseden kardeşlerimle beraberiz. Biz orada fiili ve kalbi olarak destek vermek için burada bir araya geldik. İnsanlık önemli bir sınav daha veriyor. Bu sınav kaybedildi. Orada insanlık kaybetti. İnsanlık tamamen kendi değerleri ile beraber bütün değerleri ile beraber kaybetti. Alaska’daki Kuzey kutbundaki bir kısım fok balıklarının balinalar için yapılan çalışmalar anlatılıyor. Yaralı balıklar için neler yapılacağı nasıl çalışılacağı söyleniyor ve para ayrılıyor. Filistin’deki halkın oradaki balıklar kadar değeri yok mu?”

İsrail halkına seslendiğini ve onların inanışları ile ilgili bir şey söylemek istemediğini belirten Bakan Taner Yıldız, “Zeytin dağında mezar almak isteyenler 1 -2 milyon dolar, 3 milyon ödüyor. Mezar yeri ile ilgili. Bir dinin inanışı ile ilgili bir şey söylemek istemem. Cümle kullanmak istemem. Haşa herhangi bir istisna yoluyla da cümle kullanmak istemem. Sorum şu. Eğer Zeytin Dağı ile mezarlık arasında ilerde kurulacak köprünün (kendi inanışlarına göre söylüyorum) o köprüden cennete gidileceği söyleniyor. Cennete giderken orada akıtılan Müslüman kanı, herhangi bir insan kanı, bir zulüm yoluyla akıtılan kanının manisi yok mu? Orada söylenecek bir cümle yok mu? Ben İsrail’de yaşananlara bu açıdan da sesleniyorum. Cennete gidilecekse burada haksız yere akıtılan kandan bahsedilmelidir.” diye konuştu.

Bakan Taner Yıldız, konuşmasının sonunda makam ve mevkilerin geçici olduğunu ifade ederek, “Yanlış yaptıklarımız ve konuştuklarımız kadar vebal altında kalacağız. Koltuklar geçicidir. Biz emekli olduktan sonra da bulunduğumuz her yerde doğruları temsil edeceğiz. Doğrular altında bayramı geçiriyoruz.” dedi. Taner Yıldız, ağustos ayında da doğalgaza zam yapılmayacağını ve temmuz ayı fiyatlarının geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Filistin için dua yaptırdı. Ardından programın katılımında emeği geçenlere plaketler verildi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri ve çevresinde hava donduracak

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü/ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Yozgat …