Enkaz altından 85 ceset çıkarıldı

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, geçici ateşkesin başlamasından bu yana enkaz altından 85 cesedin çıkarıldığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kahire’de Hamas ve İsrail‘e 7 günlük ateşkes çağrısı yapmıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu bu teklifi reddederek Kerry’ye, 12 saatliğine ‘saldırıları durdurma’ sözü vermiş, Hamas da ateşkesi kabul ettiğini duyurmuştu.

İsrail ve Hamas’ın Gazze‘de 12 saatlik ateşkesi kabul etmesinin ardından, yerel saatle 08:00’de geçici ateşkes kararı uygulanmaya başlandı.

İsrail ordusu,ateşkesin başlamasının ardından Filistinlilerin cep telefonlarına mesaj göndererek “Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin” uyarısında bulundu.

Ayrıca İsrail askerlerinin ateşkese rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girişine izin vermediği de bölgeden gelen haberler arasında yer alıyor.

EN AZ 900 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, geçici ateşkesin başlamasından bu yana enkaz altından 85 cesedin çıkarıldığını duyurdu.

El Kudra “Geçici ateşkesin başladığı an itibariyle İsrail saldırıları sonucu en az 900 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin kişinin yaralandığını” belirtti.

İSRAİL ATEŞKESİ UZATTI

İsrail ve Filistin arasında Sabah 07:00’da başlayan 12 saatlik ateşkes kararı alınmıştı. Bunun üzerine yapılan açıklamada ateşkesin gece yarısına kadar süreceği bildirildi. HAMAS ise bunu kabul etmediğini duyurdu.

”HAMAS KABUL ETMEDİ”

Hamas, 12 saatlik ateşkesin ardından 4 saatlik ek ateşkesi reddetti. Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, gazetecilere cep telefonundan “Dört saat daha ateşkesi uzatma konusunda anlaşma yok” yazılı bir mesaj attı. İsrail, ateşkesi kabul etse de Hamas’ın tünellerini yok etme operasyonlarını durdurmayacağını açıklamıştı. Hamas ise İsrail’in askeri faaliyetlerini ateşkes boyunca tamamen durdurmasını istiyordu.

İSRAİL’E UÇUŞ YASAĞI KALDIRILDI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü resmi Twitter hesabından, İsrail Ben Gurion Havalimanı’na konulan uçuş yasağının mevcut ateşkes durumu da dikkate alınarak, ikinci bir bildirime kadar kaldırıldığını açıkladı.

İsrail’e gerçekleştirilen uçuşlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı harekat sonrasında hafta başında durdurulmuştu. 23 Temmuz Çarşamba akşamı sona eren uçuş yasağı, alınan kararla 24 saat daha uzatılmıştı.

Hakkında Davut GÜLEÇ

Göz Atabilirsiniz.

AB insan hakları kısa film yarışması ve Dörtyol’a hibe hastane

11. AB İNSAN HAKLARI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU! İnsan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve …