Ana Sayfa / Haberler / Politika / Dünya CBS Gününün teması “Bilgi toplumunun yaşam alanı – Akıllı şehirler”

Dünya CBS Gününün teması “Bilgi toplumunun yaşam alanı – Akıllı şehirler”

Bu yıl “Bilgi Toplumunun Yaşam Alanı – Akıllı Şehirler” temasıyla gerçekleştirilecek Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü etkinliğine Ankara ev sahipliği yapacak. Etkinlikte akıllı şehir alt yapısı hazırlığı içindeki belediyeler, kentlere değer katacak ve hayatı kolaylaştıracak uygulamalar geliştiren firmalarla buluşacak.
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Genel Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenecek ve iki gün sürecek CBS Günü 2017 Sempozyum ve Fuarı 30 Kasım- 1 Aralık’ta ATO Congresium’da gerçekleşecek. İki gün sürecek “CBS Günü 2017 Sempozyum ve Fuarı” boyunca “Akıllı Şehirler için CBS Destekli Uygulamalar, Sürdürülebilirlik ve Akıllı Şehirler, Dünyadan ve Türkiye’den İlham Veren Uygulamalar, Akıllı Şehirler İçin Sensör Ağları ve İletişim Altyapısı, Akıllı Şehirlerde Veri Yönetimi ve Analizi, Akıllı Şehirlerde Ulaşım ve Enerji Çözümleri, Akıllı Şehirler için Yenilikçi Kurumsal Altyapı ve Hizmet Uygulamaları” konularında gerçekleştirilecek panel oturumlarına, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından yerli ve yabancı yöneticiler, akademisyenler ve uzmanlar katılacak.
 İlham Verecek Fikirler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, iki gün sürecek etkinliğe, Akıllı Şehir ve CBS konularındaki çalışmalarıyla dikkat çeken, uluslararası düzeyde tanınırlığa sahip uzmanların da panelist olarak katılacaklarını ve tecrübelerini paylaşacaklarını belirtti. Tuzcuoğlu, CBS Günü kapsamında, bölgelerini akıllı sistemlerle donatmak isteyen yerel yönetimlere ilham verecek fikirlerin paylaşılacağını ifade etti.
 Yerli Firmalar Tercihimiz
Akıllı şehirlerin inşa edilmesinde yerli ve milli kaynakların kullanılması, bu doğrultuda kapasite artışı sağlanması ve ilgili teknoloji ürünlerinin geliştirilmesinin hedeflendiğine işaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ömer Alan, “Şehirlerimizi güzelleştiren uygulamaların bizim mühendislerimizin, firmalarımızın ürünü olmasını önemsiyoruz. CBS Günleri kapsamında firmalarımız ile yerel yönetim yetkililerini buluşturmayı ve ihtiyaçların analiz edilerek tasarımlara ışık tutacak yol haritalarının çıkarılmasını arzuluyoruz” açıklamasında bulundu.

Göz Atabilirsiniz.

Abdullah Gül’den eleştirenlere yanıt..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  eleştirdiği Abdullah Gül “Gerekli gördüğümde açıklamalara devam edeceğim” açıklaması yaptı. 696 …