DR. İSMAİL GÖKŞEN: SU YASASI ACİLEN ÇIKARILMALIDIR.

TEMA Kayseri eski il Temsilcisi Doktor İsmail Gökşen, acilen su yasasının çıkartılmasını  istedi, şu önerilerde bulundu.

Türkiye’nin tüketilebilir yer üstü ve yer altı su potansiyeli yılda ortalama 112milyar m3.
Ülkemizde kişi başına yıllık hakkımızz olan su ise sadece 1430m3. Sanıldığı gibi su zengini değil, su azlığı yaşayan bir ülkeyiz.
Kanada, kişi başına 92.000m3 ile su zenginliğinde dünya genelinde birinci sırada. Bir Kanadalı yılda bir Türk vatandaşından 64 kat fazla suya ulaşabiliyor.ABD, Kuzey  Avrupa Ülkeleri ve İzlanda 10.000m3’ün  üzerinde su potansiyeli ile su zengini ülkeler arasında. Bir Amerikalı veya İzlandalının suyu bizden 6 kat fazla.
Dünya üzerindeki tatlı su varlığının sadece %1.76’ sı insan kullanımına uygun. Artık “sudan ucuz” devri kapandı. “ su gibi değerli “ devri başladı. Suyun petrolden daha değerli olduğu anlaşıldı.İklim değişikliği nedeniyle içinde bulunduğumuz coğrafya çölleşiyor.
Su yasası acilen çıkartılmalıdır. Doğal varlıkların korunarak yönetilmesi gerektiğine inanıyorum..Artık sularımızın bir kanuna kavuşması gerekir.Suyu varlık olarak tanıyan,yaşam için vazgeçilmez bir hak olduğunu kabul eden ve tek elden katılımcı yaklaşımla yönetecek bir su yasasına ihtiyaç duyulduğudur.

Ekolojik dengenin ve doğal varlıkların korunması adına, yönetimsel ve hukuksal düzenlemelerin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi gerekmektedir.Türkiye ‘nin reel olarak büyümesi ancak bu çerçevede mümkündür.

SU HAYATTIR. SU BİR HAKTIR. SU KAYNAK DEĞİL, DOĞAL VARLIKTIR.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın