Diyetisyenler Günü Acıbadem Kayseri Hastanesi’nde Kutlandı

Diyetisyenlik tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda beslenmenin plan ve programlarını düzenleyen, fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, eğitim veren, eğitim programlarını planlayan uygulatan ve izleyen sağlık meslek alanıdır. Her yıl 06 Haziran günü “ Diyetisyenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Diyetisyenler Günü dolayısıyla Kayseri’deki diyetisyenler Acıbadem Hastanesi’nin ev sahipliğinde geçen yıl olduğu gibi bu sene de bir araya geldiler. Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof.Dr. Neriman İnanç yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Toplum sağlığını tehdit eden ve günümüzde daha da yaygınlaşan obezitenin önlenmesinde diyetisyenlerin önemli rolüne dikkat çekmek istiyorum. Diyetisyenlik sadece bireylerin zayıflamasına yardımcı olan kişiler değildir. Aynı zamanda sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı planlayan, eğitim veren, uygulatan ve izleyen kişilerdir. Tüm meslektaşlarımın Diyetisyenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Acıbadem Hastanesi’ne bu önemli günde bize ev sahipliği yaptığı içinde teşekkürlerimi iletmek istiyorum.”

Acıbadem Kayseri Hastanesi Direktörü Cemalettin Yılmaz ise “ Sağlığın korunması ve geliştirilmesine önemli katkısı olan sağlıklı, dengeli beslenmeyi öğretmek için çalışan, birçok hastalığın tedavisinde görev alan, toplu beslenme hizmeti verilen kurumlarda sağlıklı beslenme lehine uygulamalar yapan tüm değerli diyetisyenlerimizin diyetisyenler gününü en içten dileklerimle kutlarım” dedi.

Bir yanıt yazın