Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Devleti soyan 2.2 milyon uyanık için genelge…

Devleti soyan 2.2 milyon uyanık için genelge…

Özellikle son 10 yılda bulunduğu ikâmetgahta hiç hareket etmeyen 2 milyon 273 bin kişi yakın takibe alınırken, hayatta olmadığı tespit edilenler, aile kütüklerine tescil edilecek, bu arada ölenlerin süresiz vekaletle maaşını almaya, arazisinin tapusunu işlemeye, tarım desteğinden yararlanmaya devam edenler tek tek saptanacak.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü  Sinan Güner, hareketsiz nüfusun genelinin 80-90 yaş aralığında 2 milyon 273 bin kişi olduğunu, bunların son 10 yılda hiçbir adres değiştirme, bir yere gidip gelme yapmadıklarını belirterek, bunların ölmüş, yurtdışına gitmiş ve orada ölmüş de olabilir. Kötü niyetli kişiler zamanında aldıkları süresiz vekalet ile bu kişilerin maaşını almaya, arazisinin tapusunu işlemeye, tarım desteğinden yararlanmaya devam ediyor olabilir. Bunlar çok yönlü araştırılacak” dedi ve Valiliklere şu genelgeyi gönderdi.

“Merkezi veri tabanında yer alan kayıtlara göre uzun süre işlem görmeyen ve yaşı itibarıyla ölü olması muhtemel kişiler Nüfus Genel Müdürlüğü’nce tespit edilir. Tespit edilen kayıtların araştırılması mülki idare amirinin emriyle kolluk kuvvetlerine yaptırılır. Hayatta olmadıkları tespit edilenlerin ölümleri tescil edilir” fıkrası da yer aldı. İşlemlerde sürat ve etkinliği sağlamak amacıyla ölüm tespiti yaptıracak kişilerin kimlik bilgileriyle bilgisine başvurulacak. Yakınlarının yerleşim yeri adresi dikkate alınarak oluşturulan liste MERNİS sistemine yüklendi. Listede yer alan ölü olması muhtemel kişilerin bilgileri, mülki idare amirinin emriyle doğrudan kolluk kuvvetlerine gönderilecek. Elde edilen bilgi ve alınan ifadelere göre kişinin ölmüş olduğunun tespit edilmesi halinde, kolluk kuvvetlerince kişinin ölü olduğunu belirten ve muhtemel ölüm tarihini de içeren bir rapor düzenlenecek. Nüfus müdürlükleri bu rapora dayanarak ölüm olayını aile kütüklerine tescil edecek.”

Göz Atabilirsiniz.

Sıfır atık projesi 50 bin öğrenciye ulaşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın …