Deniz ve balık görmeden Hollanda’ya geldiler ve ‘Balıkçılık Kralı’ oldular.

Hollanda’da, ülkenin ikinci büyük gazetesi Algemeen Dagblad tarafından geleneksel olarak düzenlenen ülkenin en iyi ringa balığı (haring) üretim ve satım yarışmasında, birinciliği, geçen  iki yıl olduğu gibi, bu yıl da iki Türk kardeşin sahibi olduğu Atlantic Balıkçılık adlı işletme kazandı.hollanda balık (1) [640x480] hollanda balık (2) [640x480] hollanda balık (3) [640x480] hollanda balık (4) [640x480]

Abdullah ve Umut Tagi adlı kardeşler, yüksek tirajlı AD gazetesi tarafından bu yıl 33’üncüsü düzenlenen yarışmada, 10 üzerinden 10 puan alarak yeniden birinci oldular ve aşılması imkansız olan bir rekora imza attılar.

Lalesi, yel değirmenleri, takunyaları ve sarışınlarının yanında, salamura ringa balığı hayranlığı ile tanınan Hollanda’da, üçüncü kez aynı ödülü kazanan Türk kardeşler milyon euroları aşan yatırımları ile de dikkat çekiyor.

Türk kökenli kardeşlerin üç yıl üst üste birinci olması, ülke gündeminde ön sıralara oturdu. Tagi kardeşlerin başarıları medyada geniş yer bulurken, gazete ve televizyonlar haberi, “Bu yılki yarışmayı da Türk kardeşler kazanması, entegrasyona sıcak bakanları sevindirirken, ırkçıları da üzdü” şeklinde yayınladılar.

1989 yılından bu yana balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren Tagi kardeşlerin, Hollandalılar’ın ‘milli atıştırma yemeği’ olan ringa balığı salamurası yarışmasını, üç yıl üstüste kazanması, Algemeen Dagblad gazetesi tarafından ‘Muhteşem’ olarak manşet yapıldı. Ödül törenine katılan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalep, ‘Tagi kardeşler entegrasyonun en büyük örneğini gösterdiler’ dedi. Rotterdam Başkonsolosumuz Togan Oral ise, ‘Hollanda’ya gelmeden önce ne deniz ve ne de balık gören Türk kardeşlerin, Hollanda’da balıkçılık konusunda gösterdikleri bu başarı takdire şayandır’ dedi. Başta Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalep olmak üzere, kalabalık bir Hollanda topluluğuna hitap eden Başkonsolos Oral, ‘Siz bizden laleyi alarak dünyaya tanıttınız, şimdi ise biz sizden ringa balığı salamurasını alarak hem Türkiye’ye, hem de dünyaya tanıtacağız’ diye konuştu.

Ankara’da müteahhitlik ve ticaret yapan Teoman Zeydan ile ortaklıkları bulunan Tagi kardeşler, Rotterdam’ın muhteşem sayfiye bölgesinde açtıkları yeni dükkanlarından başka, Leiden, Güney Rotterdam’da satış reyonlarına  ve Lahey’in  sayfiye kasabası Scheveningen’de de büyük bir imalathaneye sahipler. Norveç’teki ortaklarının tuttukları ringa balıklarını, gemiler ile getirtirken tuzlama ve dondurma ile salamura işlerine başlayan Tagi kardeşler, Hollanda’da her gün tam 70 bin adet ringa balığını servise koyduklarını belirtiyorlar. Kalabalık aile efradı ile insan gücü faktörünü çok iyi kullanan kardeşler, Rotterdam’a yakın Vlaardingen kentinde de büyük bir imalathaneyi satın alarak, sektörde yerlerini korumak için büyük bir mücadele verdiklerini belirttiler.

9 yaşında Hollanda’ya göç eden Abdullah Tagi ile Hollanda’da  doğan kardeşi Umut, haring işini Türkiye’ye taşıma planları yaptıklarını, lokanta ve otellere lakerda yerine daha ucuz olan ringa salamurasını tanıtacaklarını ve özellikle yaz aylarında turistik sahillerde seyyar arabalar içinde haring satmayı hedeflediklerini belirttiler.

Tagi kardeşlerin Türkiye’deki ortakları Teoman Zeydan, çalışmaların hızla devam ettiğini belirtirken, çok yakın bir gelecekte Türkiye’de insanların Hollandalılar gibi haring yiyeceklerini söyledi.

Haring nasıl yapılır? Genellikle Kuzey Denizi’nde avlanan ringa balıkları, aslında zehirlidir. Zehirin atılması için çeşitli işlemlerden geçirilmesi gerekir. Balığın sırt ve yan yüzgeçleri kesilir. İç organlar da atılarak temizlenir. Balıklar çok soğuk suda defalarca yıkanır. Daha sonra 5 kiloluk kovalara tuz ile karıştırılarak yetleştirilir. En az 48 saat dondurucuda tutulan balıklar daha sonra çıkarılır ve buzdolaplarına yerleştirilir. Tagi kardeşler, Türk salamura ve turşuculuğunun gizli maharetlerini katarak balıklara bir başka tad veriyorlar. Kovalardaki ısı 0 dereceye düştüğü zaman balıklar çıkarılır ve temizlenerek doğranmış soğan ile servis edilir. Haring, ne kadar taze yenilirse o kadar lezzetli olur. Haringler buzluktan çıkarıldıktan sonra en çok üç gün içinde tüketilmelidir.

Hollanda’da iftar sofraları…

Sayısız iftar sofralarının sonuncusu THY’in oldu

Hollanda’da o kadar çok ve o kadar güzel iftar sofraları yaşandı ki… Çok sayıda firma ve kuruluşun zincirleme bir şekilde düzenledikleri iftar sofralarına yetişmek çok zor oldu. Bazı günler iki ve hatta üç sofraya yetişmek şart oldu. Her ne kadar, Türkiye’deki Sultanahmet ve Feshane’ye benzemese de, Hollanda’daki Ramazan akşamları gerçekten bir başkaydı.

İftar sofralarının en çok kurulduğu yerler, Amsterdam’da Bir Bey Restaurant ve Rotterdam, Amsterdam, Utrecht ve Lahey gibi kentlerdeki Meram Restaurant oldu. Türk Hava Yolları Amsterdam Müdürü Ahmet Şahin, Amsterdam Bijlmerdreef de bulunan Meram Restoran’da, Hollanda’daki Türk basın mensuplarını iftarda bir araya getirdi. THY Rotterdam Müdürü Ferhat Yerli’nin ve tüm personelin de hazır bulunduğu iftara çok sayıda basın mensubu katıldı. Ahmet Şahin gazetecilerin iftar daveti için teşekkür etmeleri üzerine “Asıl biz teşekkür ederiz. Sizlerle bir arada olabilmek özellikle iftarda bir arada olabilmek bizler için mutluluk vericidir. Birlik ve dayanışma ayı olan Ramazanda iftarlar bir araya gelmemiz için güzel bir vesiledir” dedi.

Şahin, ramazanın izin dönemine denk gelmesi münasebetiyle uçuşlarda bir değişiklik uygulanıp uygulanmayacağı şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: “Bugün çalışanlarımız ve siz değerli basın mensuplarımızla bu güzel iftar akşamında beraber olmaktan son derece mutlu olduk. Geçen seneye göre bu yıl yenilik olarak Rotterdam’dan seferlerimiz başladı. Amsterdam’dan günde 5 seferimiz var. Gelecek sene tahmin ediyorum ki Rotterdam seferlerimiz de aynı olacak. Seferleri icra ettiğimiz uçakların kapasitesinde artış düşünüyoruz. Buda haliyle pazarda daha fazla koltuk sunma imkanı sağlayacak. 159 ile icra ettiğimiz uçak koltuk kapatimizi gelecek sene 180 koltuğa çıkarmak hedefindeyiz. Amsterdam ve Rotterdam’dan Türkiye’ye haftada 40 seferimiz var. THY son 15 yıldır sürekli artan bir kalitesi var. Bu vesileyle de son 4 yıldır Avrupa’nın en iyi havayolu seçiliyor. Değişik alanlarda THY bu yıl ayrıca 4 ödül birden aldı.  Kaliteden ödün vermeden en güzel hizmeti veriyoruz. THY, dünya çapında birçok kulüple futbol alanında sponsorluk anlaşması yapıyor ama Hollanda için şimdilik böyle bir plan yok.’

Türk hava yollarının dördüncü kez Avrupa’nın en iyi hava yolu seçilmesi konusunda düşüncesi sorulan Şahin şunları kaydetti. “Türk hava yollarının özellikle son 15 yıldır sürekli artan bir kalitesi var. Bu vesile ile son dört yıldır skytrek tarafından Avrupa’nın en iyi hava yolu seçiliyor. Özellikle bu sene bizi gururlandıran bir şey daha var oda bu sene dört ödül birden aldık ve yine Avrupa’nın en iyi hava yolu seçildik. Şirket bir yandan büyürken diğer yandan da kaliteden ödün vermeye dikkat ediyor. Bu da ödüllendiriliyor. Bu da bizi memnun ediyor elbette.” (İLHAN KARAÇAY)

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …