Demirtaş, Ali İsmail Korkmaz’ın Davasına Katıldı

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kayseri’ye gelerek üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz‘ın davasına katıldı. Burada açıklamada bulunan Demirtaş, ölenlerin geri getirilemeyeceğini ifade ederek, “Bundan sonra toplumda barış içerisinde birbirimize sarılarak el ele, yürek yüreğe yaşayabilmenin tek yolu bu tür acı vakalarla, acı ölümlerle yüzleşebilmektir.” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, Ali İsmail Korkmaz‘ın Eskişehir‘deki Gezi Parkı odaklı eylemde darp edilerek öldürülmesi ile ilgili Kayseri’de görülen duruşmasına katıldı. Kayseri Adliyesi girişinde gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, “Bugün Kayseri Adliyesi’nde görülmekte olan Ali İsmail Korkmaz kardeşimizin katledilmesine dair duruşmayı izlemek için buradayız. Biliyorsunuz Gezi direnişi sırasında Eskişehir‘de hunharca, insanlık dışı bir muameleyle dövülerek katledilen genç bir kardeşimiz. Elbette ki ölüm her canlının tadacağı bir sondur. Allah’ın emridir fakat genç bir insanın, 19 yaşında bir insanın bu şekilde öldürülebiliyor olması Türkiye‘de gelinen noktayı sorgulama, insanlık vicdanın geldiği vicdanı sorgulamak adına kendine soru sormasını gerektiriyor. Bir daha da Türkiye‘de insanların birbirlerini linç kültürüyle, birbirini dövecek kadar öfkeyle, kinle yaklaşmayacağı bir ortamı yaratmayı ve yakalamamız gerekir.” dedi.

Demirtaş, mahkemeden vicdanları rahatlatacak bir kararın çıkması yönünde beklentilerin olduğunu anlatarak, “Artık ölenleri, kaybettiklerimizi geri getiremeyebiliriz. Ama bundan sonra toplumda barış içerisinde birbirimize sarılarak el ele, yürek yüreğe yaşayabilmenin tek yolu bu tür acı vakalarla, acı ölümlerle yüzleşebilmektir.” şeklinde değerlendirme yaptı. Demirtaş, açıklamasının sonunda, davadan çıkacak kararın Türkiye toplumunun, “kendisine insanım diyen” herkesin ve kamu vicdanını rahatlatacak bir kararın açıklanmasını umut ettiklerini belirtti. z

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …